Plast v posledných desaťročiach takmer nahradil sklo ako materiál najčastejšie používaný na balenie výrobkov všetkých druhov.

Reklamy

Niektorí z nás si ešte pamätajú mlieko alebo smotanu v sklenených fľašiach na opakované použitie. Zatiaľ čo dnes dostaneme všetko v plaste.

Plast je oveľa praktickejší. Lacnejšií na výrobu, ľahšií, bezpečnejšií na prepravu a donedávna ešte nevyžadoval zber, skladovanie ani umývanie.

Aj voda v plastových fľašiach sa stala naším každodenným spoločníkom. Je bezpečná? Líši sa od tej, ktorá sa predáva v sklenených fľašiach? A akú vodu je najlepšie piť každý deň?

Líši sa kvalita vody z plastových fliaš od vody v sklenených fľašiach?

Voda v plastových fľašiach a v sklenených fľašiach sa môže líšiť v kvalite v dôsledku viacerých faktorov.

Chuť a zápach: Plastové fľaše môžu časom dodať vode chuť alebo vôňu materiálov použitých na výrobu fľaše. Najmä vtedy, keď bola voda dlho skladovaná a/alebo bola vystavená vysokým teplotám.

Sklenené fľaše tento problém nepredstavujú, pretože sklo je netoxické a nereaguje s vodou.

Bezpečnosť: Plastové fľaše môžu obsahovať bisfenol A (BPA) alebo iné chemikálie. Pri vystavení vysokým teplotám sa môžu vylúhovať do vody. BPA sa spája s niektorými zdravotnými problémami. Sklenené fľaše sú bezpečné a neobsahujú chemikálie, ktoré sa môžu vylúhovať do vody.

Voda v sklenených fľašiach sa považuje za bezpečnejšiu a čistejšiu. Zachováva si dlhšie svoju chuť a vôňu a je odolný voči potenciálnym rizikám spojeným s chemickými látkami.

Akú vodu je najlepšie piť každý deň?

V porovnávacích testoch chuti a vône drvivá väčšina ľudí odpovedala, že vodu z vodovodu hodnotí vyššie ako vodu v plastovej fľaši. Napriek tomu Američania kupujú 2 miliardy litrov balenej vody týždenne.

Voda, ktorá je 2000-krát drahšia ako voda z vodovodu. Každý rok sa spotrebuje na výrobu plastových fliaš množstvo ropy porovnateľné s výrobou paliva pre milión áut.

Ešte viac, aby ich dopravili na druhý koniec sveta. 80 % týchto fliaš končí na skládkach, kde buď strávia stovky rokov, alebo sa spália, čím sa uvoľnia ďalšie znečisťujúce látky do životného prostredia.

Čo sa stane s tými, ktorí sa vyhodia do plastových nádob? Mnohé z nich idú loďou do Indie, kde ich spracujú. Žiaľ, väčšinou sa skladajú z nekvalitných plastov, ktoré skôr či neskôr skončia na skládke.

Nie všetky sú vhodné na recykláciu. Vytvárajú sa tak hory stoviek ton plastu, ktoré by mali výrobcovia vody dávať na etikety. Namiesto toho, aby nás lákali horskými štítmi, ktoré zvádzajú našu predstavivosť o čistej, ekologickej vode z fľaše…

A akú vodu pijete vy?

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!