Tento na pohľad JEDNODUCHÝ príklad nechal na pochybách už mnohých. Vieš aký je správny výsledok?

Publikované: 10 februára 2024Prečítané: 8564Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Táto zdanlivo ľahká a príjemná rovnica dokázala rozdeliť internet. Ako to už v matematike býva, existujú určité pravidlá, ktoré sa nesmú porušovať. Bez ich znalosti nie je možné vypočítať správny výsledok. V tomto prípade vyvolali poriadny rozruch štyri čísla.

Napriek tomu, že s matematikou nemáte denný kontakt, mali by ste poznať základné princípy, ktoré sa učia na základnej škole.

Sčítanie alebo odčítanie je hračka, ale keď sa po ceste objavia nejaké zátvorky alebo znak násobenia, ľudia začnú šalieť a úplne zabudnú na železné pravidlá a poradie operácií. Rovnica nižšie bola úplne rovnaká!

Rovnica, ktorá rozdeľuje ľudí na internete

Nedávno bola k dispozícii nová aplikácia, kde môžu tvorcovia zdieľať svoje myšlienky s používateľmi z celého sveta. Anonym zverejnil fotografiu papiera, na ktorom je zdanlivo jednoduchá operácia pozostávajúca zo štyroch čísel.

Kto by povedal, že táto fotografia spôsobí na internete poriadnu búrku? V komentároch je veľa odpovedí, väčšina z nich je nesprávna.

Internetoví užívatelia sa hádajú o výsledok a všetko, čo musíte urobiť, je napísať rovnicu s prihliadnutím na matematické princípy.

Rovnica 2+5(8-5) dáva výsledok... no, čo? Na príklad sme našli niekoľko tisíc odpovedí. Ľudia argumentujú vo veľkom argumentujú svoje výsledky. Ale ktorý výsledok je správny? Všetko záleží na tom, či akciu dobre opíšete.

Riešenie "zložitej" rovnice

Predtým, ako začnete hádzať blato na niekoho na  internete, uistite sa, že váš výpočet bol vykonaný správne. V tomto prípade je známe, v ktorej chvíli veľa ľudí robí chybu, čo vedie k nesprávnemu výsledku. Analyzujme si dva spôsoby riešenia vyššie uvedenej rovnice.

Prvá verzia:

2+5(8-5) = 2+5(3) = 3x2+3x5 = 6+15 = 21

Druhá verzia:

2+5(8-5) = 2+5x(3)= 2+15 = 17

Správny výsledok je 17. Pre pripomenutie je vhodné spomenúť, že najskôr vykonáme operáciu v zátvorkách, potom násobenie a nakoniec sčítanie alebo odčítanie. To sú základné poznatky zo základnej školy, ale chápeme, že každý má právo na chybu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!