Staré príslovie z dávnych čias hovorilo: „Prečo by mal človek zomrieť, keď v záhrade rastie šalvia?“ Keď si prelistujeme stránky starovekej lekárskej literatúry, zistíme, že šalvia sa odporúča pri mnohých zdravotných problémoch.

Reklamy

Indiáni nazývali túto rastlinu „spásou“ – aby zdôraznili jej obrovskú silu liečiť mnohé choroby.

Vo Francúzsku sa táto rastlina nazýva „toute bonne“ – čo znamená „všetko je v poriadku“.

Arabskí lekári si šalviu veľmi vážili a verili, že jej pravidelné užívanie môže predĺžiť život.

Botanik John Gerard povedal, že šalvia je obzvlášť dobrá na hlavu a mozog. Zbystruje zmysly, prinavracia zdravie ľuďom trpiacim ochrnutím a odstraňuje chvenie končatín.

Iní autori tvrdia, že šalvia posilňuje nervy a zaháňa horúčku.

V súčasnosti sa šalvia používa najmenej na 4 hlavné kategórie chorôb:

– poruchy mozgu: posilňuje psychiku a pamäť, stimuluje mozgovú činnosť, predchádza Alzheimerovej chorobe a starobe, odstraňuje bolesti hlavy;

– nervové poruchy: odstraňuje úzkosť, úzkosť, depresiu, zmätenosť, únavu, vyrovnáva nervový systém, zlepšuje emocionálne zdravie;

– hormonálne poruchy: vyrovnáva hormonálny systém, znižuje návaly tepla spojené s menopauzou, nočné potenie a tvorbu mlieka, znižuje hladinu cukru pri cukrovke;

– poruchy trávenia: odstraňuje plynatosť (nadmernú plynatosť), navracia stratenú chuť do jedla a upokojuje citlivý žalúdok.

Ďalšou oblasťou, kde šalvia skutočne vyniká, sú choroby ústnej dutiny a hrdla. Vďaka svojim antibakteriálnym, antiseptickým a protizápalovým vlastnostiam je to jedna z najúčinnejších rastlín pri liečbe infekcií úst a hrdla:

– angína, kašeľ, laryngitída, faryngitída, angína, astma, bronchitída, nádcha, sinusitída, ochorenia dýchacích ciest s nadbytočnými sekrétmi, stomatitída, hnisavé zuby, angína, halitóza, nádcha, horúčka.

V takýchto prípadoch sa šalvia používa vo forme ústnych vôd.

Doktor Rudolf Weiss odporúča pri ochoreniach úst a hrdla zmes 10 ml tinktúry zo šalvie a 10 ml harmančekovej tinktúry.

Tinktúry sa nalejú do pohára vody, premiešajú a prepláchnu niekoľkokrát denne, v prípade potreby aj každú hodinu.

Čo hovorí veda o šalvii

Väčšina starodávnych použití šalvie je dnes vedecky dokázaná. Niekoľko štúdií ukázalo, že šalvia inhibuje potenie u ľudí s hyperhidrózou a znižuje nočné potenie a návaly horúčavy u žien po menopauze.

Výťažok zo šalvie a olej môžu redukovať látku v mozgu nazývanú acetylcholínesteráza, a to môže vysvetliť účinnosť rastliny pri zmierňovaní problémov s pamäťou a výdatnom potení.

Ľudia trpiaci nadmerným potením môžu skúsiť piť šalviový čaj (pripravený z 2 polievkových lyžíc sušenej rastliny povarenej 10 minút v litri vody a následne 15 minút vylúhovať). Pije sa až po úplnom vychladnutí.

Laboratórne štúdie tiež ukázali, že šalvia má antibakteriálne vlastnosti a obsahuje antioxidačné zlúčeniny, ktoré chránia bunkové steny pred poškodením.

Šalviu možno kombinovať s rozmarínom na získanie mozgového tonika, s echinaceou pri ochoreniach úst a hrdla a s ľubovníkom bodkovaným na úzkosť a zlepšenie nálady.

Doktor John Heinermann hovorí, že šalvia je dobrá na všetky druhy svrbenia, či už je spôsobené alergickou reakciou alebo nervozitou, psoriázou, ekzémom alebo otravou.

Vezmite hrsť čerstvých listov šalvie, rozdrvte ich a zalejte 600 ml prevarenej vody a nechajte hodinu pôsobiť, potom sceďte a použite ako vonkajší obklad na miesta postihnuté svrbením.

Ešte vlhkú šupku zasypeme celozrnnou múkou (nie bielou) a necháme zaschnúť. Už po 10 minútach pocítite upokojujúcu úľavu.

Dr Richard Whelan hovorí, že je dobré, aby každý testoval túto rastlinu v nízkej dávke, aby skontroloval reakcie.

Na prípravu čaju môžete použiť čajovú lyžičku rastliny povarenú 5 minút s 1 pohárom vody. Tinktúry sa môžu užívať 10-20 kvapiek denne.

Bezpečnostné opatrenia a kontraindikácie

Šalvia je kontraindikovaná u tehotných a dojčiacich žien, ľudí s epilepsiou alebo zápalom obličiek. Diabetici by si počas liečby šalviou mali neustále kontrolovať hladinu cukru v krvi.

Podľa odporúčaní Európskej komisie sú denné perorálne dávky: list v nálevoch 4-6 g; olej 0,1-0,3 g; tinktúra 2,5-7,5 g. Šalviové prípravky možno odporučiť ženám v každej fáze menopauzy. Nemali by sa však odporúčať tehotným ženám kvôli prítomnosti thujonu.

Dlhodobé podávanie šalviových produktov a nadmerné dávky môžu mať za následok otravu organizmu (demencia, kŕče, nevoľnosť, bolesti hlavy a závraty).

POZOR! Obsah webovej stránky má byť informatívny a vzdelávací. Ak trpíte chronickými ochoreniami alebo užívate lieky, odporúčame, aby ste sa pred začatím prírodnej liečby poradili so svojím lekárom, aby ste sa vyhli interakciám. Odkladaním alebo prerušením klasických liečebných kúr môžete ohroziť svoje zdravie.

ZDROJ: DOCTORANDREILASLAU.COM, MINIATÚRA PRÍSPEVKU: PIXABAY.COM

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!