Vianočné pečenie sa nezaobíde bez vajíčok, bez množstva vajíčok. Problém ale býva v tom, že mnoho receptov vyžaduje len žĺtky a bielky sa pomaly či rýchlo hromadia v pohári. 

Reklamy

Ako ich využiť, aby ani v adventnom čase neprišlo nič nazmar? A ako ich uchovať pokojne aj pol roka?,

Jedným z možných spôsobov, ako efektívne spracovať bielky, je príprava polevy, ktorú následne dozdobíme upečené perníčky. Nebudeme potrebovať nič iné, než práve čisté bielky, pár kvapiek citrónovej šťavy a cukor.

Postup jej prípravy je jednoduchý, chce to iba trochu času. Z bielkov (na začiatok určite budú stačiť dva) 40 gramov cukru a približne pol lyžičky citrónovej šťavy, ktoré si dáme do jednej misy, vyšľaháme tuhú hmotu.

Nič viac nepotrebujeme. Potom už len vziať tenkú zdobičku, zapojiť fantáziu a vykúzliť tie najkrajšie perníčky.

Upečte si pusinky

Viac bielkov už potom spotrebujeme napríklad na klasické krehké pusinky. Aj na tie nám stačia len zvyšné bielky a cukor. Na tri bielky by sme mali počítať 220 gramov cukru krupice. A príprava?

O trochu zložitejšie ako pri poleve, ale vysokú školu na to tiež potrebovať nebudeme. Bielky aj s cukrom dáme do dokonale čistej vyššej misy.

Na platni už by sme mali mať pripravený hrniec s mierne vriacou vodou, naplnený tak, aby sme doň mohli vložiť misu bez toho, aby sa jej dno dotýkalo hladiny. Na mysli máme samozrejme misu so surovinami na pusinky.

Neponáhľajte sa pri príprave

Vezmeme si varešku a všetko miešame nad parou tak dlho, až sa cukor dokonale rozpustí. Základ hmoty v tom čase má byť len vlažný, nie horúci, aby sa vajíčka nezačali zrážať.

Táto fáza prípravy pusiniek bude trvať okolo siedmich minút. Potom príde na rad elektrický šľahač, ktorým vytvoríme tuhý sneh. Máme pripravené a môžeme budúce pusinky tvarovať na plech, ideálne vyložený papierom na pečenie.

Spôsob necháme na tvorivosti každého domáceho cukrára. Môžeme zvoliť klasické vrecko a zdobiaci nadstavec, ale postačia aj kopčeky hmoty vytvorené lyžičkou. Po vysušení v stredne vyhriatej rúre si na pusinkách určite pochutí celá rodina.

Čo tak napríklad omeletu?

Aj keď vianočné pečenie zvádza k sladkej úprave takmer čohokoľvek, nie je vylúčené využiť prebytočné bielky aj na slano. Ponúka sa napríklad celkom bežná omeleta, ktorú môžete pripraviť buď len z oných bielkov, ale je lepšie pridať aj jedno celé vajce navyše.

Je to jednoduché, rýchle a navyše, pokiaľ nepoužijeme príliš oleja, tiež zdravé. Pravdou je, že ide o známy recept, ktorý asi nikoho príliš neprekvapí.

Syrovými dukátikmi prekvapíte rodinu

Iné už to je so syrovými dukátikmi, na ktoré budeme okrem troch bielkov potrebovať aj 100 gramov strúhaného syra podľa vašich chuťových preferencií. Z bielkov najskôr ušľaháme naozaj tuhý sneh a do neho po troškách opatrne zapracujeme pripravený syr.

Hmotu jemne osolíme a môžeme použiť aj ďalšie korenie podľa chuti. Výborné sú dukátiky napríklad s cesnakom, ale prekvapia aj karí alebo bylinky.

Hotové cesto potom opatrne vytvarujeme lyžicou a vložíme (opäť obozretne) do rozpáleného oleja. Bude stačiť pár okamihov a môžeme si pochutnať na lakocinke, ktorú pozná len málokto.

Pripravte sa na šalát

Bielky, ktoré sme nespotrebovali na prípravu cesta na vianočné pečivo, môžu tiež výborne poslúžiť na prípravu domácej majonézy. Nielenže nevyhodíte bielky, ale dokonca aj výrazne ušetríte a budete mať prehľad o tom, čo ste do takého základu na štedrovečerný šalát dali.

Na jeden bielok bude treba okolo 100 ml oleja, pár kvapiek octu alebo citrónovej šťavy a soľ, môžeme pridať aj lyžičku horčice. Bielky začneme v mise spracovávať šľahačom a postupne budeme pridávať najskôr skutočne po kvapkách olej.

Až sa vytvorí základná hmota, môže byť pridávanie oleja o niečo rýchlejšie, ale tu platí pravidlo, že práca kvapná býva málo platná. Neoplatí sa ponáhľať, nakoniec advent by ani nemal byť časom zhonu, aj keď sa to v dnešnej dobe len veľmi ťažko dodržiava. V tomto prípade sa to ale určite oplatí.

Nehodí sa žiadny nápad?

Nepotrebujete ani majonézu, ani ďalšie pečivo a nemáte chuť na vaječnú omeletu? Ani vtedy nemusíte zúfať a bielky vylievať. Stačí ich totiž celkom jednoducho zamraziť.

Ešte vás to nenapadlo? Nezúfajte, o tomto triku vie len málokto, vaječné bielky nie sú práve surovinou, ktorú by sme si v mrazničke bežne predstavili.

Napriek tomu je to vynikajúca možnosť ich uchovania až na pol roka. Zbavíme sa tým stresu s nutným vymýšľaním ich okamžitej a hlavne zmysluplnej likvidácie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!