Hranolky patria k obľúbeným jedlám po celom svete, no málokto z nás ich vie dokonale pripraviť, aby boli zvonku chrumkavé a vnútri mäkké.

Reklamy

Existuje niekoľko trikov, ktoré kuchári používajú a vedia pripraviť skvelé, chrumkavé hranolky. V tomto článku sa pokúsime predstaviť niektoré z nich.

Ako pripraviť dokonalé, chrumkavé hranolky?

Vyberte si správne zemiaky – Ak chcete pripraviť dokonalé hranolky, musíte si vybrať správne zemiaky. Najlepšie je vybrať odrody typu B. Tiež stojí za to pamätať, že ich veľkosť by mala byť podobná. To vám umožní získať rovnakú veľkosť hranolčekov a optimalizovať proces prípravy.

Zemiaky namočte do studenej vody – Ďalším krokom je namočenie zemiakov do studenej vody. Tým z nich odstránite prebytočný škrob, vďaka čomu budú chrumkavejšie. Stačí ich namočiť aspoň na 30 minút.

Zemiaky vložíme na 5 minút do vriacej vody s lyžicou cukru - Do vriacej vody pridáme lyžicu cukru a vložíme zemiaky. Varte prikryté 3-5 minút, potom sceďte a nechajte úplne vyschnúť.

Kúpanie zemiakov vo vriacej vode s pridaným cukrom pomáha počas vyprážania skaramelizovať vonkajšiu vrstvu zemiakov a tiež skracuj čas tohto kroku. Výsledkom sú chrumkavejšie hranolky a lepšia chuť.

Vyprážanie hranolčekov v dvoch fázach - Vypraženie hranolčekov v dvoch fázach spočíva v tom, že zemiaky sa vyprážajú najskôr pri nižšej teplote a potom pri vyššej. Vďaka tomu získate dokonalú konzistenciu hranolčekov a minimalizujete riziko, že budú zvonku upečené a vnútri surové.

  • Fáza 1 - 160 stupňov. Keď hranolky začnú vyplávovať na povrch, vyberieme ich a scedíme z oleja. Skúste to urobiť jemne, pretože napriek tomu, že zvonka si už vytvorili chrumkavú štruktúru, vo vnútri sú krehké a veľmi mäkké.V tejto fáze pri nízkej teplote dosiahneme uzavretie štruktúry zemiaku a jeho uvarenie vo vnútri. To udrží hranolky vlhké a zabráni presakovaniu oleja dovnútra.
  • Fáza 2 – 190 stupňov do zlatista. Tento krok trvá oveľa menej času, len niekoľko minút. Smažte hranolky, kým nedosiahnu požadovanú farbu a chrumkavosť.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!