Ako neprísť o celú úrodu uhoriek a na čo si dať pozor? Chyby pri zaváraní uhoriek môže urobiť aj skúsená gazdinka

Publikované: 29 augusta 2023Prečítané: 9906Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Chystáte si zavariť vašu úrodu uhoriek? Potom pozor na začiatočnícke chyby. Tu je pár rád, na čo si dať pri nakladaní uhoriek pozor.

Kyslé uhorky sa vždy hodia. Ozvláštnia množstvo pokrmov a zároveň pôsobia aj ako prírodný liek na množstvo ťažkostí. Nie je žiadnym tajomstvom, že kyslé uhorky zlepšujú trávenie, regulujú hladinu cukru v krvi, podporujú zdravie pečene a žalúdka a prospejú všetkým, ktorí chcú schudnúť.

Navyše vedecké výskumy preukázali, že pravidelná konzumácia kyslých uhoriek znižuje riziko kvasinkových infekcií, zápchy a navyše vraj funguje aj ako tlmič stresu a depresií. A to je hneď dôvod navyše, prečo by ste mali mať kyslé uhorky doma!

Uhorky na vyladenie pokrmov

Nakladačky sú skvelým ochucovadlom rôznych jedál. Môžete ich zahryznúť k rezňu so zemiakmi, ku kurčaťu alebo ich pridať do omáčok, ktorým prepožičajú sviežu kyslastú chuť.

Môžete ich pridať do nátierok alebo ako dekoráciu na chlebíčky. Skrátka pár zavarenín nakladačiek sa určite vo vašej domácnosti nestratí. Zavariť kyslé uhorky nie je zase tak ťažké. Ale je tu pár vecí, ktoré by vám mohli výsledok zhatiť. Na čo by ste si mali dať veľký pozor?

Dbajte na čisté ruky a náčinie

Akékoľvek smietko alebo špina je v prípade zavarenín rozsudok smrti. Ak teda nechcete, aby sa vám do pohárov dostala pleseň, nezabudnite si poriadne umyť ruky a všetky náčinie – od hrncov, varešiek, naberačiek, lyžíc, tanierikov, ale aj samotných zaváracích pohárov.

Použite len zdravé uhorky

Zelenina je drahá. A nakladačky nie sú výnimkou. Napriek tomu sa ale nesnažte ušetriť tým, že do zavárania pridáte zeleninu, z ktorej ste vykrájali oťuky či pleseň.

Akékoľvek mechanické poškodenie plodu je riziko. Preto ho zbytočne nepodstupujte a radšej také uhorky vôbec nepoužívajte.

Sterilizuje aj viečka

Pri sterilizácii zaváracích pohárov nezabudnite ani na viečka! Táto drobná „záklopka“ musí byť čistá, inak opäť hrozí riziko plesní a znehodnotenie celého vášho diela.

Preverte pevnosť viečka

Ešte než viečka použijete, vyskúšajte ich tesnenie. Bohužiaľ v prípade zavarenín platí, že aj malá medzera znamená riziko plesní a baktérií. Sú vaše viečka v poriadku? Ešte než nimi uzavriete zaváraciu fľašu, potrite ich liehom, ktorý ich vydezinfikuje.

Nepoužívajte opakovane jednu lyžičku

Ochutnávate uhorkový rôsol? Prečo nie… Len pritom nikdy nepoužívajte rovnakú lyžičku. Po každom testovaní lyžičku umyjete alebo si vezmite novú. Baktérie z úst by mohli spôsobiť znehodnotenie celej zaváraniny. A to by bola škoda.

Poháre dostatočne naplňte

Pri dávkovaní uhoriek do pohárov sa snažte využiť maximálne celý priestor. Obsah by mal dosahovať zhruba 0,5 až 1,5 centimetrov od horného okraja.

Pozor na teplotu

Ak chcete, aby vám uhorky vydržali dlhé mesiace, musíte ich zavariť pri vyššej teplote. Tá by nemala byť nižšia ako 80 °C.

Nezabudnite zavareniny otočiť „hlavou dole“

Potom, čo uhorky „preženiete teplom“, nezabudnite ich dať viečkami dole. Týmto sa vytvorí podtlak a viečka budú lepšie tesniť. Akonáhle zavareniny vychladnú, môžete ich zase postaviť do pôvodnej polohy.

S uhorkami do temna a chladu

Vašim „nakladačkám“ v pohári sa bude dobre dariť, keď ich uskladníte na chladnom a tmavom mieste. Najlepšie im bude v pivnici alebo v špajzke.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!