O vývare ste už určite počuli veľa mýtov. Ako napríklad, že sa nesmie variť počas búrky, lebo potom rýchlo vykysne, alebo že ho treba po uvarení rýchlo dať do chladničky.

Reklamy

Faktom je, že po vychladnutí nemôže zostať mimo chladničky príliš dlho. Tiež, že ak si chcete naložiť a vývar je už vychladnutý, radšej ho nezohrievajte celý v hrnci. Dlhšie si zachová nezmenenú sviežu chuť. Ale to nie je všetko.

Ak ste fanúšikom vývaru a musíte ho mať každý víkend (zrejme ním aj ste), určite ste zažili situáciu, kedy sa vývar kazí rýchlejšie, ako by mal.

Je tu ešte jedno dôležité pravidlo, ktorým sa riadili naše staré mamy a bolo pre ne také prirodzené a samozrejmé, že nám ho akosi často zabudli odovzdať.

Pretože určite väčšina s nás, bola práve stará mama alebo mama, ktorej ste sa pýtali na túto chuť známu z detstva, chcúc pestovať tradíciu vo svojej domácnosti. Prečo teda vývar tak rýchlo skysne?

Prečo sa vývar rýchlo kazí?

Dôvodom je cibuľa a pór. Vývar rýchlo podkysne a cibuľa s pórom tento proces urýchlia.

Dokonca aj po niekoľkých hodinách, napriek správnemu skladovaniu, sa môže pokaziť.

Moja stará mama spravidla vždy vytiahla všetku zeleninu, lebo podľa nej zmenila chuť vývaru. Napokon ho varila tak, aby bol dokonalý, tak to tak malo aj ostať.

V hrnci s vývarom nechala len mäso, pretože mäso zase pri vyberaní zmenilo chuť a vo vývare si zachovalo tú dokonalú.

Čo je ešte dôležité?

Aby sa vývar nekazil, vyberte zeleninu, najmä cibuľu a pór. V zime dáme hrniec na balkón, aby rýchlo vychladol a vložíme do chladničky.

V horúcich dňoch treba vývar ochladiť umiestnením hrnca do drezu so studenou vodou. Nesmie sa nechať samovoľne vychladnúť. Potom vložte hrniec do chladničky.

Pri zohrievaní nalejeme do menšieho hrnca toľko, koľko potrebujeme. Nikdy nezohrievame celý hrniec s polievkou. V lete sa všetko rýchlejšie kazí.

A pre každý prípad, nevarme vývar počas búrky. Pravda alebo povera, radšej byť v bezpečí ako ľutovať!

Veď zajtra to bude zase paradajková!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!