Stačí len 15 minút denne a s vaším telom sa začnú diať neuveriteľné veci! Spoznajte 10 hlavných benefitov obyčajnej chôdze

Publikované: 25 júna 2024Prečítané: 161Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Už Hippokratovi, ktorý žil okolo roku 460 – 370 pred Kristom, sa pripisuje výrok: „Chôdza je najlepším liekom pre človeka.“

Moderná medicína v opakovaných štúdiách potvrdila obrovský prínos mierneho cvičenia pre ľudské zdravie.

Len 15-30 minút chôdze každý deň môže výrazne zlepšiť nielen váš celkový zdravotný stav, ale aj vzhľad.

Tu sú pozitívne výsledky, ktoré možno dosiahnuť vďaka tomu, že budete chodiť.

1. Podpora funkcie mozgu

Štúdie ukázali, že ľahké aeróbne cvičenie, ako je chôdza, má vplyv na funkciu mozgu a môže pomôcť znížiť riziko neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba.

2. Dobré pre srdce

Pravidelná chôdza pomáha normalizovať krvný tlak, znižovať hladinu cholesterolu a zlepšovať krvný obeh, čo znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a dokonca aj mŕtvice.

3. Zlepšenie trávenia

Každodenná 30-minútová prechádzka nielenže znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva v budúcnosti, ale tiež zlepšuje trávenie a reguluje črevnú motilitu, zmierňuje koliku a zápchu. Pomáha tiež udržiavať správnu telesnú hmotnosť.

4. Zlepšenie práce pankreasu

Ukázalo sa, že chôdza je oveľa účinnejší spôsob prevencie cukrovky ako beh. Štúdia ukázala, že v priebehu šiestich mesiacov pozorovania sa glukózová tolerancia u ľudí praktizujúcich chôdzu zvýšila 6-krát v porovnaní s ľuďmi, ktorí pravidelne behajú.

5. Zväčšenie objemu pľúc

Chôdza zvyšuje prietok kyslíka v krvi, pomáha precvičovať pľúca a tiež znižuje hladinu toxínov.

6. Posilňovanie svalov

Chôdza zapája rôzne svalové skupiny, čo prispieva k ich posilňovaniu, najmä svalov nôh a trupu.

7. Podpora kostrového systému

Môže pomôcť s funkciou kostí a znížiť riziko osteoporózy. Chôdza udržuje kĺby pružné, zabraňuje úbytku kostnej hmoty a dokonca znižuje riziko zlomenín. Na zníženie bolesti, stuhnutosti a zápalu kĺbov sa odporúča pravidelná chôdza miernym tempom aspoň 30 minút denne.

8. Úľava od bolesti chrbta

Chôdza môže byť skutočným záchrancom pre tých, ktorí trpia bolesťami krížov a ich stav sa namáhavým cvičením len zhoršuje. Chôdza nespôsobuje nepohodlie ako beh alebo cvičenie. Mierna chôdza podporuje aktívne prekrvenie chrbtice, zlepšuje jej pružnosť a stimuluje spevnenie oporných svalov.

9. Zlepšený spánok

Pravidelné prechádzky môžu zlepšiť kvalitu spánku a obnoviť prirodzený cirkadiánny rytmus tela.

10. Zlepšenie duševného stavu

V dôsledku pravidelných prechádzok dochádza k zníženiu psychickej záťaže a zvýšeniu hladiny endorfínov, ktoré pôsobia protibolestivo. Môžu zmierniť úzkosť, smútok a zlepšiť vašu celkovú náladu. Ukázalo sa, že chôdza zlepšuje symptómy u pacientov s depresiou, pomáha im upokojiť sa a usporiadať si myšlienky.

ZDROJ: DRCHENTAIHO.COM

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!