Prečo by si mal rozumieť bobkový list s klinčekmi a ako je to s prírodnými antibiotikami? Aj korenie má čo ponúknuť a v prípade klinčekov a bobkového listu je to látka eugenol.

Nie je antibiotikum ako antibiotikum

Slovo antibiotikum si spájame predovšetkým s tabletkami, ktoré nám predpíše doktor, keď sa naše telo snaží brániť zákerným bacilom a veľmi mu to nejde.

Antibiotiká sú ale tiež celkom prírodné. Aj bylinky a korenie totiž obsahujú viac či menej účinné látky a aj tieto dokážu spomaľovať množenie či priamo zabíjať baktérie.

Medzi tieto potraviny, bylinky a korenie, ktoré takéto látky obsahujú, patrí napríklad cesnak, zázvor, kurkuma, oregano, škorica, tymián, echinacea, ale aj klinčeky či bobkový list.

°°

Bobkový list sa u nás klasicky používa tak akurát do vývaru či omáčky. Mnohí však netušia, že ide o aromatické korenie, ktoré má aj mnohé zaujímavé zdravotné účinky.

Čo skrýva klinček a bobkový list?

Bobkový list je bezpochyby zaujímavé korenie. Antimikrobiálne vlastnosti bobkových listov sa prisudzujú predovšetkým látkam ako sú eugenol, cineol a pinén, ktoré pôsobia antibakteriálne a antimykoticky.

Už spomínaný eugenol sa nachádza aj v klinčekoch a práve silné antibakteriálne účinky vonného eugenolu sa osvedčili v mnohých smeroch.

Klinčekový olej sa používa ako účinné antiseptikum a anestetikum, ktoré je síce silne horké alebo skôr trpké, ale okrem potlačenia bolesti tiež pôsobí priamo na zápal a potláča nárast baktérií.

°°

Tým prispieva rozhodne k zlepšeniu pohody, ale taktiež urýchľuje liečenie.

Dnes už vedecky dokázané účinky aj na E. Coli alebo Staphylococcus aureus čiže zlatého stafylokoka boli metódou pokusov a omylov objavené už pred stáročiami.

Klinčekový olej poznali ako ľudia starovekej Číny, tak aj lekári v Európe v dobe stredoveku a látka sa stále používa v niektorých kultúrach, kde je v miestnych lekárňach na zakúpenie vo fľaštičke s kvapkadlom, ktorým sa olej aplikuje priamo na bolestivé ďasno alebo iný zápal najčastejšie v ústach.

Prečo vyskúšať klinčeky a bobkový list?

Čo si sľubovať od kombinácie klinčekov a bobkového listu?

Okrem samozrejme onoho veľmi zásadného eugenolu, a teda antibiotických účinkov, oba druhy korenia obsahujú aj množstvo ďalších zložiek, ktoré spoločne podporujú zdravie horných dýchacích ciest, napomáhajú pri prechladnutí, kašli, bolesti v krku a liečení zápalov dutín.

°°

Pozitívne pôsobí aj na zdravie srdca a celého kardiovaskulárneho systému. Významne by sa mala konzumácia čaju z klinčekov a bobkového listu tiež podieľať na znížení rizík vzniku krvných zrazenín, vysokého krvného tlaku či aterosklerózy známej tiež ako kôrnatenie tepien.

V ľudovej medicíne sa používa čaj z klinčekov a bobkového listu aj pri migrénach a na posilnenie obranyschopnosti tela.

Riedené oleje je možné použiť na bolestivé kĺby.

Pozrite si tiež:

°°°

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!