Pokiaľ sa chystáte zazimovať muškáty, toto MUSÍTE vedieť! Takto to robili naše BABIČKY a tešili sa BOHATÝM kvetom!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Muškáty alebo pelargónie patria k najobľúbenejším kvetom, ktoré každoročne od mája až do októbra zaplavia okná, balkóny aj terasy pestrou škálou farieb. Aby nám však muškáty robili radosť aj niekoľko rokov za sebou, musíme venovať zvláštnu pozornosť ich zazimovaniu.
Pestujete muškáty, ale zvykli ste si kupovať každý rok nové sadenice? Skúste ich tento rok radšej zazimovať . Odmení sa vám bohatšími kvetmi ako predošlý rok a ešte ušetríte.
A ako bonus si na jar môžete vytvoriť nové sadenice. Keď teda muškáty zimu vonku neprežijú, nastáva s príchodom prvých mrazov otázka, ako ich správne uložiť na zimný spánok.
Príprava na zimu: obmedzte zálievku a neprihnojujte
S prípravou muškátov na zimu je dobré začať včas, teda už na konci leta. Pred zazimovaním treba najprv obmedziť zálievku a rovnako tak už neprihnojujeme – v tejto dobe totiž nie je žiaduce, aby rastliny ďalej výrazne rástli.
Dôležité je odstránenie suchých, zažltnutých a nezdravých listov a pozornosť musíme venovať aj zrezaniu výhonov, ktoré by svojím rastom rastlinu vysilovali.
Strih je potrebné vykonať čo najhlbšie – tesne nad kolienkom. Nakoniec je podstatnou súčasťou procesu zazimovania muškátov aj preventívny postrek proti škodcom a plesniam.
Kedy zazimovať muškáty a kam ich uložiť
Kedy je najvyšší čas uloženia vašich kvetov na zimný spánok? Ideálne je vychytať dobu tesne pred príchodom prvých mrazíkov. Pokiaľ ste to nestihli, nevadí, muškáty sú veľmi odolné a je pravdepodobné, že prvé ohlasy zimy prežijú.
Lepšie je ale predísť možnosti poškodenia rastliny a premiestniť ich do vhodných priestorov včas.
Pokiaľ premýšľate nad ideálnym miestom, kam muškáty umiestniť, musíte vziať do úvahy niekoľko zásadných aspektov. Absolútne najdôležitejší je dostatok svetla – zabudnite na garáž alebo pivnicu bez okien.
Absencia svetla totiž môže spôsobiť vyťahovanie výhonov. Okrem svetla potrebujú muškáty v čase vegetačného pokoja tiež prispôsobiť okolitú teplotu – ako ideálna sa uvádza asi 6–10 °C.
Uložiť ich teda môžete napríklad do nevykurovanej verandy, chodby, zimnej záhrady , do dielne, na povalu alebo napríklad medzi špaletové okná. Odporúča sa aj temperovaný skleník.
Zazimovanie v novinách, metóda podľa našich babičiek
Dnes sa všeobecne radia kvety pri premiestnení ponechať v kvetináči alebo v kvetináči, v ktorom ich bežne pestujeme.
Pokiaľ ale nemáte dostatok miesta, môžete využiť metódu zazimovania v novinách podľa našich babičiek a prababičiek, ktoré jednotlivé rastlinky vybrali z kvetináčov a následne jednu po druhej balili do novín a vešali v chladnej miestnosti hlavou dole.
Zazimovanie muškátov v krabici v pivnici
Ako to vlastne urobiť, ak bývate v byte a nemáte k dispozícii žiadnu svetlú a chladnú miestnosť? Dobrým riešením môže byť zasklená lodžia, ale tá nie je súčasťou každého bytu.
Rastliny tiež môžete uchovávať počas vegetačného pokoja napríklad v pivnici – ten panelákový ale vo väčšine prípadov nie je úplne vhodný z dôvodu absencie okien a nezostáva teda iná možnosť ako muškáty uložiť v tme.
Za skúšku v tomto prípade určite stojí metóda zazimovania muškátov v krabici v pivnici. Vykonáva sa tak, že rastlinky naukladáme do krabice hlavou dole, následne prikryjeme novinami a krabici uzavrieme a uložíme do pivnice.
Na jar síce muškáty nebudú vyzerať veľmi dobre a budú trochu vyschnuté, ale je veľká šanca, že sa vďaka dôkladnej starostlivosti dajú dohromady a znova ozdobia vaše balkóny.
Ako sa starať o muškáty v zime
Aj v období zimného odpočinku je dôležité vykonávať pravidelnú kontrolu kvetov. Samozrejme nie je dobré nechať ich vyschnúť – zalievame teda len občas, ideálne keď substrát vyschne.
Zo začiatku približne raz týždenne, neskôr aj menej. Všeobecne platí pravidlo, že čím nižšia je okolitá teplota, tým menej bude potreba vody.
Až do jari nehnojíme, nechceme, aby kvety rástli alebo nasadzovali na kvety. Pokiaľ zistíme výrazný rast alebo nasadzovanie kvetov, okamžite kvety odstránime a rastlinu premiestnime na chladnejšie miesto.
Značnú pozornosť musíme tiež venovať kontrole škodcov a chorôb – napadnuté rastliny je dôležité včas odstrániť a ostatné ošetriť postrekmi, aby sa predišlo šíreniu.
A v neposlednom rade treba mať na pamäti, že muškáty v dobe vegetačného pokoja určite nepresadzujeme.
Po príchode jari
Prvé prihnojenie muškátov vykonáme na začiatku marca a v tejto dobe tiež začneme postupne navyšovať zálievku. Zastrihneme aj jednotlivé výhony a rezne môžeme zasadiť a získať tak nové sadenice.
Na vonkajšie stanovište rastlinky premiestnime vo chvíli, keď budeme mať istotu, že ich nemôžu ohroziť mrazy.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!