S týmto prostriedkom, ktorý vyrábala už moja babička, som úplne zabudla na vošky

Published On: 24 mája 2024Views: 429773,3 min readTags: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Vypestovať si domácu zeleninu – to je sen mnohých obyvateľov mestských bytov a každoročná realita ľudí, žijúcich v domoch s pozemkom.

Príprava sadiva zaberie veľa času, a tak ju určite nechceme odovzdať drobným škodcom. Vyrobme si preto účinnú zbraň napríklad proti voškám.

Radšej prírodné...

Zdá sa, že chemickým prostriedkom v starostlivosti o záhradu pomaly začína zvoniť umieračik. Na svojom pozemku si chceme pestovať pokiaľ možno čo najzdravšie a najbezpečnejšie ovocie a zeleninu.

Navyše sa ľudia čím ďalej tým viac obzerajú aj na potreby zvierat a hmyzu, ktorým jedy zo záhradkarstiev určite neprospievajú. Čo teda môžeme urobiť?

Vrátiť sa v boji proti nevítaným škodcom k prírodným zbraniam, ktoré poznali už naši predkovia.

Naozaj silné prírodné suroviny

Na výrobu účinného spreja proti škodlivému hmyzu na rastlinách budete potrebovať hlavne feferónky, kajenské korenie, cesnak, zmáčadlo (teda napríklad prípravok na riad) a vodu.

Pripravte si ale rozhodne aj ochranné prostriedky, pretože s takýmto materiálom nie je možné pracovať bez rukavíc a aspoň bežné okuliare sa vám budú pre istotu tiež hodiť, rovnako ako rúška na tvár, ktorá nám doma z doby covidu ešte určite zostala.

Ošetrený dôležitou ochranou sa môžeme pustiť do práce.

Dajte si pozor pri výrobe

Feferónky pokrájame na malé kúsky tak, aby sme ich mohli následne ľahko rozomlieť v mixéri. Použijeme asi jeden a pol čajových šálok papričiek.

K nim do robota pridáme niekoľko strúčikov cesnaku a lyžičku korenia.

Aby sa všetko dobre premiešalo, budeme potrebovať aj malé množstvo vody. Po niekoľkých okamihoch mixovania vznikne "jedovatá" zmes, do ktorej rozhodne nechcete siahnuť.

Je potrebné dávať si naozaj dobrý pozor, aby s rozomletým materiálom neprišla do kontaktu pokožka, nieto dokonca oči.

Následky by boli skutočne nepríjemné a dlhotrvajúce.

Druhý deň je hotovo

Akonáhle bude hotové, vylejeme zmes do desiatich litrov vody, teda do bežne veľkého vedra, priklopíme napríklad drevenou doskou a necháme celý deň odstáť a potom do druhého vedra zlejte len čistú tekutinu.

Do nej bude ešte potrebné pridať polievkovú lyžicu prostriedku na riad alebo tekutého mydla a dokonale rozmiešať v celom obsahu.

V tejto chvíli si opäť musíte dať pozor na ruky, aj keď pálivosť roztoku už zďaleka nebude taká, ako v prípade rozmixovanej feferónkovej zmesi.

Opakujte podľa potreby

Roztok treba aplikovať na rastliny rozprašovačom, a to veľmi starostlivo, aby sa dostal takmer všade, ako to len pôjde.

Vďaka zmáčadlu sa dobre usadí na mieste dopadu a verte, že voška ani iný savý hmyz si takých rastlín už ani nevšimne.

Počítajte s tým, že bude nutné postrek opakovať približne dvakrát do týždňa a potom vždy po daždi. Je tiež logické, že napríklad jahody pred zberom týmto prostriedkom rozhodne ošetrovať nebudeme.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach