Premýšľate nad vyvýšenými záhonmi, ktoré by vás oslobodili od večného zohýbania sa a práce v hlbokom predklone? Tento problém dokážu vyriešiť, no aby ste boli s výsledkom naozaj spokojní, pri ich budovaní by ste mali dodržať niekoľko pravidiel.

Reklamy

Okrem toho, že vyvýšené záhony vás môžu zbaviť nepríjemného zohýbania sa a tým šetriť váš chrbát, majú aj ďalšiu výhodu – dá sa v nich dosiahnuť úplne iná kvalita pôdy, než máte na pozemku. Perfektne sa teda hodia tam, kde je neúrodná zem či vysoká spodná voda, alebo v prípadoch, keď potrebujete pre rastliny rôzne parametre pôdy.

Vhodné miesto a rozmery

Pri výbere miesta by ste mali brať do úvahy v prvom rade nároky rastlín, teda množstvo slnka, ale aj to, nakoľko bude záhon vystavený vetru. Keďže ide o výrazný prvok, ktorý ovplyvní vzhľad záhrady, môžete záhony využiť napríklad na oddelenie zón s rôznymi funkciami, alebo na vytvorenie zákutia, línie popri plote či zaujímavého zoskupenia v niektorej časti pozemku.

Rozmery záhonov by mali vychádzať jednak z plochy, ktorú máte k dispozícii, a aby sa vám pohodlne pracovalo. Výška záhona býva približne 70 až 90 cm, šírka by mala byť taká, aby ste pohodlne dočiahli do stredu – ak je záhon prístupný z dvoch strán, mal by byť široký najviac 160 cm. Pri plánovaní rozmerov je preto najlepšie vyskúšať si, v akej výške sa vám bude ešte dobre polievať a do akej vzdialenosti pohodlne dočiahnete pri okopávaní či plevaní buriny.

Záhony zo starého dreva a paliet

Do záhrady sa perfektne hodia, jednoducho sa s nimi pracuje a výsledná konštrukcia má malú hrúbku. Potrebné je však chrániť ich pred pôsobením vlhkosti. Napúštadlo a lazúra v tomto smere spravia dobrú robotu.

Zvnútra, kde je drevo v neustálom kontakte so zeminou, je dobré chrániť ho vhodnou hydroizolačnou fóliou, napríklad nopovou – pripevnite ju štupľami smerom k drevu, aby okolo nehol mohol prúdiť vzduch. Ak nechete, aby vám záhon v najbližších rokoch začal hniť, posaďte steny na štrkovú drenáž, ktorá odvedie prebytočnú vodu od dreva.

Postup:

  • Najskôr si vyznačte plochu určenú na vyvýšený záhon (napr. špagátom). Odstráňte trávu a hornú vrstvu pôdy.
  • Na samotnú konštrukciu môžete použiť drevené hranoly, dosky alebo palety.
  • V rohoch osaďte nosné stĺpiky (hranoly), na ktoré zvonka priskrutkujete výplň z dosiek, plných paliet alebo z tenších hranolov a pustite sa do natierania.
  • Na dno záhona položte pletivo s malými okami ktoré zabráni, aby sa dovnútra dostali krty a hraboše.
  • Vnútornú stranu stien je dobré vyložiť nopovou fóliou

Čím ho naplniť?

Prvú vrstvu (asi tretinu výšky) by mali tvoriť konáre, prípadne aj tvrdé stonky, môžu sa skombinovať tiež s podkladom z kartónu. Základnou úlohou tejto vrstvy je zadržiavanie vody.

Druhá vrstva (minimálne do dvoch tretín výšky záhona, môže byť aj vyššia), by mala obsahovať organické zložky, ktoré sa budú postupne rozkladať a slúžia ako zásobáreň živín. Môže ju tvoriť zmes mačiny (trávou dolu) a nevyzretého kompostu, kuchynský odpad, tráva a listy zo záhrady prekladané pôdou, prípadne skombinované aj s hnojom či popolom.

Tretia vrstva bude tvorená vyzretým kompostom a na záver záhradným substrátom, ale aj zemina z pozemku zmiešaná s preosiatym vyzretým kompostom v pomere 1 : 1.

Dôležitý je však aj jeho povrch, ktorý by mal chrániť mulč – ideálna je slama, ktorá udrží v pôde vlhkosť a zároveň bráni uchyteniu buriny. Môžete mulčovať aj pokosenou trávou, ktorá je zároveň zdrojom živín.

Inšpirácia pre vás

Teraz, keď už viete ako na to, sa už isto nedočkavo tešíte, kedy začnete! Ak vám chýba inšpirácia, pripravili sme pre vás množstvo skvelých nápadov, ako by mohol váš vyvýšený záhon vyzerať. Pozrite sa na to.

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com