S príchodom jari sa listy zimného cesnaku naklonia k slnku a intenzívne sa začnú ťahať nahor. Cesnak však pestujeme kvôli niečomu inému. Čo robiť, aby hlávky v zemi rástli?

Reklamy

Vlastnosti pestovania cesnaku

Po prvé, nadzemná časť aktívne rastie. Až keď vytvorí 8-10 listov, začne rásť podzemná časť. Čím je horná časť vyvinutejšia, tým väčšia bude hlava.

Takže čo je nad zemou, naznačuje čo sa nachádza pod zemou. Na začiatku jari, hneď ako sa objavia prvé listy, by sa mal cesnak kŕmiť dusíkom. Iba tak bude aktívne rásť a nebude predčasne žltnúť a vysychať.

Mnoho záhradníkov sa sťažuje na žltnutie. Dokonca aj tí, ktorí na jeseň pridávali do pôdy kompost alebo maštaľný hnoj. Tie však uvoľňujú dusík postupne a nemusí to stačiť. Bez hnojenia to nepôjde.

Aké hnojivo si vybrať

Osvedčenou a optimálnou možnosťou je dusičnan amónny alebo močovina.

Štandardný recept: 20 g dusičnanu amónneho na vedro vody. To sú asi 2 polievkové lyžice. Najprv zalejte záhon vodou. A potom vylejte zriedené hnojivo zo zálievky. Dusičnanmi možno posypať aj pôdu.

Druhou možnosťou je použiť močovinu ako hnojivo. Možno ho rozsypať priamo na záhon v množstve: 1 polievková lyžica hnojiva na meter štvorcový.

Keď má cesnak 8-10 listov, bude potrebovať fosfor a draslík. Dusík už nie je potrebný. Hnojenie dusíkom v tomto období spôsobí, že sa cesnak bude zle skladovať.

Tentokrát použijeme síran horečnatý a draselný. Na 10 litrov vody odoberieme z každej suroviny 1 polievkovú lyžicu. A potom polievame záhon.

Počas rastu cesnaku je dôležité aj pravidelné prihnojovanie drevným popolom.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!