Dnes vám poviem niečo o úžasnom prírodnom hnojive pre cibuľu, ktoré úspešne používam už viac ako 7 rokov. Úroda je neskutočná!

Predtým moja cibuľa rástla veľmi zle, napriek dobrému hnojeniu, ktoré som aplikoval vždy včas, a škodcovia dokázali vždy pokaziť úrodu.

Všetko sa zmenilo po roku, keď mi kamarát poradil, aby som suchú zmes 2 zložiek rozsypal priamo na cibuľové záhony.

Teraz vám všetko podrobne poviem a podelím sa s vami o tieto cenné informácie. Prvou zložkou hnojenia je dolomitová múka, ale nie hocijaká, ale vždy jemne pomletá, vyzerá to skoro ako múka.

Čo urobil dolomit s mojou cibuľou, že rástli rýchlejšie a väčšie? Ukázalo sa, že to bolo všetko kvôli mojej okyslenej pôde! Cibuľa miluje neutrálnu kyslosť pôdy od 6 do 7,5 pH. Moja hlinitá pôda mala pH okolo 4,5-5.

°°

Pestovanie cibule bolo veľmi náročné, pretože korene v kyslej pôde zle a pomaly prijímali výživu z pôdy. Dolomit veľmi rýchlo dezoxiduje záhon a cibuľa rastie tak, ako má.

Okrem toho dolomitová múka obsahuje užitočné látky: oxid vápenatý a oxid horečnatý. Tieto látky pomáhajú cibuli rásť väčšie a rýchlejšie ako zvyčajne. Na 3,5 m2 záhona použijem zhruba 1kg dolomitovej múky.

Druhou zložkou nášho hnojenia je tabakový prach, prípadne pomletý tabak. Pridávam ho hlavne na odohnanie Mínerky cibuľovej zo záhona.

Pomáha celkom dobre, pretože tabakový prach obsahuje nikotín, ktorý škodcu ľahko odpudzuje a dokonca aj zabíja.

°°

Navyše, neskôr, keď sa tabakový prach rozkladá, všetky užitočné látky idú na rast cibuľových hláv. Na takýto záhon potrebujem zhruba 0,5kg tabaku.

Suroviny zmiešam a dobre posypem cibuľové záhoy. Najlepšie je hnojivo aplikovať v máji - začiatkom júna. Túto múku určite vyskúšajte, ak vaša cibuľa nerastie tak, ako by ste chceli, aj napriek správnemu hnojeniu.

Pozrite si tiež:

°°°

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!