Cibuľu nájdeme rásť snáď na každej záhradke. Nenáročná na starostlivosť, ale rovnako vyžaduje občasné odburinenie, zálievku a prihnojenie.

Veľa záhradkárov má obavy zo žltnutia cibuľových listov. Ak sa to stane na konci sezóny, nie je dôvod na obavy, pretože je to prirodzený proces, ktorým nám dáva najavo, že chce ísť zo zeme von.

Ak sa to však stane na začiatku leta, je potrebné zasiahnuť a prijať určité opatrenia.

Cibuľa spravidla žltne zo 4 dôvodov: choroby, škodcovia, nedostatok výživy alebo nadmerná zima. Existuje aj 5. dôvod, ale je veľmi zriedkavý.

Tu je žltnutie spojené s nadmerne vysokou kyslosťou alebo naopak alkalitou zeme. V takejto pôde cibuľa vo všeobecnosti rastie zle, môže žltnúť a ochorieť, pretože korene neabsorbujú správne látky.

Ale najčastejšie cibuľa žltne práve kvôli nedostatku výživy. Ako kŕmiť cibuľu na začiatku leta, aby sa zabránilo žltnutiu a zabezpečilo rýchly rast? Mám pre vás pár overených receptov, ktoré vašej cibuľke pomôžu tento neduh zvládnuť.

1. recept

Na 10 litrov vody budete potrebovať 1 polievkovú lyžicu dusičnanu amónneho, 1 polievkovú lyžicu amofosu a 1 polievkovú lyžicu síranu draselného.

Všetky zložky dokonale zriedime vo vode, výsledkom čoho vznikne veľmi výživná zmes troch hlavných živín: dusíka, draslíka a fosforu.

Po tomto kŕmení listy cibuľky nielen prestanú žltnúť a rýchlo zazelenajú, ale rýchlo im začnú rásť veľké hlávky.

2. recept

Nazbierame a aspoň na sedem dní namočíme do vody divozel, prípadne iné lúčne kvety a burinu. Na 2 litre tohto výluhu pridajte 10 litrov čistej vody a pripravte zálievku.

Pridajte 3 polievkové lyžice superfosfátu, poriadne zamiešajte a nalejte na cibuľu. Tento recept sa osvedčil ako „liek“ na odstránenie žltnutia cibuľových listov.

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!