Namiešajte paprikám tento prírodný koktejl a úrodu nebudete stíhať spotrebovávať! Nezabudnite, že samotný popol nestačí

Publikované: 14 júna 2024Prečítané: 46352Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Máte na záhone pár rastliniek paprík a netrpezlivo čakáte na úrodu? Teraz je úplne vhodný čas im dopriať to správne hnojivo, ktoré vám zaistí plné debničky šťavnatých a chrumkavých plodov.

Papriky sú jedným z najobľúbenejších druhov zeleniny medzi pestovateľmi. Ich pestovanie nie je úplne ľahké. Navyše, zo všetkých druhov zeleniny patrí medzi tie najnáročnejšie, čo sa požiadaviek na živiny v substráte týka.

Doprajte im, čo potrebujú (poriadnu zásobu draslíka, vápnika a horčíka), namiešajte im tento špeciálny koktail a uvidíte, že porastú ako o život.

Nemusíte do obchodu

Úplne skvelý výživný koktejl namiešate z bežných surovín, pre ktoré rozhodne nemusíte bežať nikam do obchodu.

Popol je skvelým pomocníkom pri hnojení. Musí však ísť o ten drevený, ničím nekontaminovaný. V kombinácii s jedlou sódou sa jedná o naozaj skvelé hnojivo.

Paprikám tak dodáte všetky potrebné minerály. Zmes môžete nasypať priamo do pôdy pri sadení rastliniek alebo k už zasadeným paprikám. Pamätajte však, že menej, je v tomto prípade viac, a s hnojivom to nepreháňajte.

Krieda nielen na tabuli

Papriky potrebujú na správny rast a vývoj plodov dostatok vápnika. Nedostatok tohto prvku sa môže neblaho prejaviť na plodoch. Akonáhle začnú paprikám hnednúť špičky, viete, kde je problém.

Našťastie je možné tento proces zvrátiť a postačí vám k tomu úplne obyčajná krieda. Nastrúhajte kriedu a zrieďte ju vodou. Na jeden liter vody potrebujete zhruba 25 mililitrov kriedy.

Použiť môžete vodu z kohútika, pokiaľ ale máte dažďovú, rastlinky vám poďakujú viac. Kriedovou vodou zalievajte papriky zhruba raz za dva týždne a uvidíte, že rastlinky náramne ožijú a plody budú ako z časopisu.

Obyčajné mlieko

Dostatok živín môžete paprikám dopriať aj obyčajným mliečnym roztokom. Mlieko je totiž prospešné nielen pre nás, ale aj pre niektoré rastlinky.

A papriky patria medzi ne. Belavý nápoj obsahuje dostatok vitamínov i minerálov, ktoré papriky na svoj rast potrebujú. V neposlednom rade je aj skvelým zdrojom vápnika.

Nie je teda nič jednoduchšie, než nariediť pol litra mlieka s piatimi litrami vody (mala by byť odstatá alebo dažďová). Mliečnu vzperu doprajte paprikám raz týždenne.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!