Ako zabránim žltnutiu listov cesnaku a cibule? Rýchla pomoc v podobe tohto jednoduchého roztoku mi ochránila úrodu

Publikované: 12 júna 2024Prečítané: 37290Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Chcete, aby vám po výsadbe prospieval cesnak aj cibuľa? Pravidelne im dodávajte zodpovedajúce hnojivo a úžasná úroda nenechá na seba dlho čakať.

Pokiaľ sa tento rok pustíte do pestovania cesnaku a cibule, nezabúdajte týmto plodinám dodávať potrebné živiny. Nemusíte však utrácať za drahé priemyselne vyrobené hnojivá! Stačí si doma za pár korún vyrobiť účinnú výživu, a to iba z dvoch ingrediencií!

Žltnutie listov

Pokiaľ dochádza u rastlín k žltnutiu listov, jedná sa spravidla o informáciu, že im chýba dostatok dusíka. Je dôležité ho doplniť, aby sa plodina mohla ďalej správne vyvíjať a negatívne to neovplyvnilo jej výslednú kvalitu a chuť.

Čím nakŕmiť cesnak a cibuľu

Ak chcete dosiahnuť bohatú úrodu, máme pre vás tip na hnojivo, vďaka ktorému sa vám to dozaista podarí. Jeho príprava je nielen jednoduchá, ale aj rýchla.

Amoniak a voda

Na prípravu účinného hnojiva využijete iba amoniak, ľudovo nazývaný čpavok, ktorý je veľmi dobrým zdrojom dusíka a vodu, ktorá použitú chemickú látku zriedi na požadovanú koncentráciu.

Na 10 l vody použite 1 polievkovú lyžicu amoniaku. V tejto koncentrácii bude hnojivo cesnaku aj cibuľu náramne prospievať. Používajte vo forme zálievky.

Niekedy stačí vykonať toto ošetrenie iba jedenkrát, inokedy je nutné postup niekoľkokrát zopakovať.

Hnojivo je možné aplikovať aj na rastlinu.

Pokiaľ je situácia s rastlinami vážnejšia a po pár dňoch neuvidíte žiadny rozdiel, pridajte do rovnakého množstva vody 3 polievkové lyžice amoniaku a pomocou rozprašovača zmes naneste aj na listy rastlín aj okolitú pôdu.

Kompost a hnoj

Väčšie množstvo dusíka nájdete aj v ďalších prírodných zdrojoch. Na hnojenie teda môžete využiť aj kompost a hnoj. Stačí ich nasypať na záhon a nechať postupne vstrebávať do pôdy.

Vďaka tomu si korene rastlín môžu živiny odoberať priebežne a v potrebnom množstve.

Slepačí trus

Skvelým hnojivom je aj slepačí trus. Pokiaľ máte k dispozícii trus čerstvý, buďte opatrní, býva pomerne silný. Pred použitím je nutné ho nechať minimálne 7 až 8 týždňov odstáť. Ideálnym riešením na výrobu hnojiva je použitie granulovanej zmesi.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!