Zbavte sa nadobro mravcov doma i na záhrade bez použitia chémie. Odskúšané babské rady, ktoré s nimi zatočia
Zdieľať článok na socialných sieťach
Tento drobný hmyz dokáže poriadne znepríjemniť život a aj napáchať rad škôd. Nezáleží príliš na tom, či ide o mravca čierneho, ryšavého, lesného, alebo napríklad malinké faraóni.
Ak sa k vám raz nasťahujú, je ťažké sa ich zbaviť. Zvlášť ak si nechcete domácnosť či záhradu zamoriť chémiou. Existuje však celý rad osvedčených babských trikov, ktoré vám boj s nepríjemným hmyzom pomôžu vyhrať. Prezradíme vám ich!
Stretol sa s nimi takmer každý, kto niekedy býval v paneláku. Práve tam sa im totiž vzhľadom k celoročne vysokým teplotám darí, pôvodom ide totiž o tropický druh, ktorý u nás udomácnil. Tieto drobné pieskovo sfarbené až hnedý mravce nie sú väčšie ako 2 milimetre. Objavujú sa ale v hojnom počte, takže je neprehliadnete.
Zvyčajne na nich narazíte v kuchyni alebo v kúpeľni, kam sa na výpravy a lov vydávajú zo svojich mravenísk. Tie zakladajú na neprístupných miestach v blízkosti vody. Najčastejšie ich tak nájdete vo stúpačkách panelových domov, odkiaľ podnikajú výpravy do celého bytu. Zabývajú sa ale pokojne napríklad aj v kvetináčoch.
Aj keď ich najskôr nájdete v cukorničke, ich strava sa nezaobíde bez živočíšnych bielkovín. Radi si tak pochutnajú napríklad na mäse bez ohľadu na to, či je nejako tepelne upravené, alebo nie. Radi ale konzumujú aj sladké a slané pečivo, orechy a veľa ďalších potravín. Príťažlivý je pre nich aj kuchynský odpad.
Ako sa zbaviť mravcov faraónov v byte a dome
Najúčinnejšou ochranou je prevencia. Tá spočíva predovšetkým v dodržiavaní základných hygienických zásad pri skladovaní potravín. Základom je skladovať ich riadne uzavreté a na chladných miestach. Ak vám už ale mravce zaplavili domácnosť, zbaviť sa ich nie je vôbec jednoduché. Tu sú naše tipy:
Ocot
Dočasne z bytu mravca vystrnadíte tak, že čas od času vytrite vodou s pridaným octom. Štipľavú tekutinu totiž mravce vôbec nemajú v obľube. A ak to nepomôže, zamerajte sa priamo na miesta, kadiaľ si to pravidelne štrádujú. Cestičky im pretrite handrou namočenou do neriedeného octu. Čím väčšia koncentrácia, tým lepšie. Ocot tiež môžete naliať do rozprašovača a inkriminované miesta s ním postriekať.
Prášok do pečiva
Účinný je aj "obyčajný" kypriaci prášok do pečiva, ktorý má každá kuchárka hneď po ruke. Ten obsahuje jedlú sódu a kyslé soli, ktoré s ňou reagujú. Stačí vziať jeden alebo viac sáčkov podľa potreby a obsahom posypať ako cestičky, tak diery, odkiaľ ich vidíte vyliezať.
Kávová usadenina
Skúsiť môžete aj kávovú usadeninu z klasického turka. Schovávajte si ju a sušte, a až jej budete mať dosť, nasypte ju mravcom do cesty alebo pokojne aj na ne. Neznášajú jej prenikavú arómu, rýchlo preto zmiznú.
Korenie
Voňať im nebude ani korenie. Nasypte na ich obľúbené miesta napríklad klinček, badyán alebo mletú škoricu. Je viac ako pravdepodobné, že sa odsťahujú a naspäť sa už nevrátia. Rovnaké účinky má aj pálivá paprika nasypaná na mravčiu cestičku.
Zeler, soľ a škorica
Na miesta, odkiaľ vyliezajú, na ne tiež môžete nastražiť netradičnú zeleninovú pochúťku. Na kocky alebo plátky nakrájajte zeler, osoľte ho a posypte mletou škoricou. Uvidíte, že sa do pár dní odsťahujú. Soľ totiž zo zeleniny vytiahne zelerovú vodu, ktorá je samotná veľa aromatická, a škorica jej dodá ešte väčšiu silu.
Ak žiadny z babských trikov u vás doma nezaberie, budete musieť predsa len siahnuť po chemických prípravkoch. Ide najčastejšie o požerové nástrahy alebo bariérový postrek kombinovaný s insekticídmi.
Ako sa zbaviť mravcov na záhrade
Práve na záhrade dokážu mravce napáchať najväčšie škody. Nájsť ich môžete v skleníku, na strome, na ovocných stromoch, v trávniku, v jahodách, záhonoch a mnohých ďalších miestach. Ak sa ich včas nezbavíte, môžu ju celú zdevastovať. Okusujú listy aj korienky rastlín a tie tak umierajú.
Neničia ale len našu úrodu. Pri stavbe svojho hniezda často podkopávajú cesty, kamene, terasy aj dlaždice, ktoré sa potom uvoľňujú alebo poklesnú.
Z rastlín, na ktorých si pestujú vošky pre ich sladký nektár, ich odstránite "diabolským" postrekom. Do sto gramov čerstvo zomletej pálivej papriky pridajte jeden liter vody, dobre premiešajte a prefiltrujte cez jemné plátno. Získaný výluh rozmiešajte v piatich litroch mydlovej vody, roztokom naplňte rozprašovač a rastliny okupované mravcami pravidelne kropte. Je lepšie najprv vyskúšať na niekoľkých spodných listoch, či tekutina nie je príliš koncentrovaná, mohla by totiž rastlinu "popáliť".
Vyhnať mravca zo záhonov vám zase pomôžu aromatické rastliny. Drobný hmyz má veľmi vyvinutý čuch a cíti každú dobrotu. Rovnako však cíti aj aromatické látky, ktorých vôňa im vadí aj v miernom množstve. Ak teda chcete, aby sa z vašej záhrady odsťahovali, zasaďte okolo miest, kde sa vyskytujú, mätu piepornú, citrónovú trávu, levanduľu, cesnak, palinu, klinček, majoránku alebo napríklad morskú cibuľu.
Ako sa zbaviť okrídlených mravcov
Počas leta nám navyše život dokážu poriadne znepríjemniť mravce okrídlené. Tisíce mladých okrídlených samcov v čase rojenia opúšťa svoje rodné mraveniska a odlietajú na zhromaždisko podobne ako včelí trúdi, aby našli samičky z iných mravenísk, spárili sa s nimi a priviedli na svet novú generáciu. Doslova zaplaviť dokážu ako záhradu, tak aj terasu či dokonca domácnosť.
Vonku s nimi toho veľa neurobíte, ale ich výskytu vnútri domu či bytu zabrániť môžete. Okrem mechanických zábran, ako sú závesy, siete, rôzne lepiace pasce a podobne, môže pomôcť aj vône niektorých byliniek. Mravce neznášajú vôňu mäty, eukalyptu, bazalky či levandule. Preto je dobré si tieto rastliny dať do okien.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!