Poznáte recept na skvelú vianočku, ktorá vám nezruinuje peňaženku, a napriek tomu je vynikajúca a vláčna? Jednoduchá, ale poctivá vianočka patrí na každý sviatočný stôl a táto vás určite nesklame.

Reklamy

Vianočka nesmie chýbať!

Vianočky sú súčasťou slovenskej tradície už stovky rokov. Patrí k jedným z najstarších vianočných pokrmov, ktoré patrili na stôl nielen šľachty, dvoranov či vysokých úradníkov.

Časom si sladké kysnuté pečivo našlo cestu aj na stoly všetkých ostatných a recepty na prípravu sa z cechu pekárskeho rozšírili aj do všetkých chalúp. Do zoznamu nutných ingrediencií sa dostali aj mnohé ďalšie, ktoré by ste v starých receptoch len márne hľadali.

Vianočky sa robili všelijaké

Aké asi boli prvé vianočky? Zrejme sa veľmi líšili od tých, ktoré poznáme dnes. Dokonca sa hovorí, že pôvodný pletených bochník pečiva našiel inšpiráciu v čísle 8, ktoré je tiež symbolom nekonečna.

Iný výklad tvrdí, že pletená vianočka má pripomínať obilný klas a teda úrodu. Dokonca vraj je nutné, aby bola z deviatich prameňov symbolizujúcich 4 živly, rozum, vôľu, cit a potom aj lásku a šťastie.

Čo to má všetko znamenať? Tradícia a história dlhá ako pesnička sa rokmi menila a rovnako tak aj receptúra.

Neviete upliesť vianočku z deviatich prameňov, určite to nevadí a pokiaľ vám na tom záleží upleťte vrkoč zo štyroch prameňov, položte naň druhý z troch a posledný vrkoč stočte len z dvoch.

Keď potom vrkoče na seba položíte, zafixovať na mieste ich môžete dvoma alebo troma špáradlami či špajľami, ktoré po upečení vytiahnete.

Recept na lacnú, ale vynikajúcu vianočku

Či je vianočka maslová, poctivá, taká alebo maková nie je dôležité. Len aby bola chutná! Lacnú a vynikajúcu vianočku si môžete pripraviť podľa tohto receptu.

Na malú vianočku zarobte kvások z 20 g droždia, dvoch lyžíc vlažného mlieka, štipky cukru a štipky múky. Kvások nechajte prikrytý utierkou vzísť na teplom mieste a medzi tým premiešajte suché ingrediencie.

Budete potrebovať 400 g zmesi hladkej a polohrubej múky, 70 g práškového cukru, štipku soli, citrónovú kôru z jedného chemicky neošetreného citróna.

Do suchých ingrediencií vlejte kvások, trošku premiešajte a pridajte hrnček vlažného mlieka a 60 g rozpusteného masla a všetko dobre prepracujte. Potom pridajte ešte 40 g mandľových lupienkov, 60 g hrozienok alebo sultánok, obidve do cesta dobre zapracujte a nechajte cesto riadne vykysnúť.

Až začnete s cestom pracovať, zase trochu zľahne, ale to nevadí, pretože ho necháte znova kysnúť po spracovaní. Rozdeľte cesto na požadovaný počet prameňov, zapleťte ich a prípadne navŕšte jednotlivé vrkoče na seba na papieri na pečenie vyložený plech.

Nechajte znova kysnúť a medzi tým zahrejte rúru na 200 °C. Pred vložením vianočky do rúry ju potrite rozšľahaným vajíčkom a pečte, kým nezružovie čiže zhruba 5 minút.

Potom znížte teplotu na 175 ° C a pokračujte v pečení, kým nie je krásne hnedá, a hlavne prepečená vo vnútri. To pre istotu skontrolujte zapichnutím špajle.

Aby sa vianočka podarila, neponáhľajte sa, cesto nechajte zakaždým poriadne vykysnúť a rúru majte dostatočne predhriatu

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!