Cesnak na zimu môže byť vysadený od konca septembra až po koniec októbra. Vyskúšal som tento trik s novinami, určite to neoľutujete ani vy!

Najdôležitejšie na výsadbe cesnaku na zimu je urobiť to skôr, ako pôda zamrzne aby sa cesnak stihol zakoreniť. Nieje potrebné sa ponáhľať, pretože cesnaku to trvá asi týždeň.

Pri výsadbe aspoň sedem sedem dní pred mrázmi sa zabezpečíte, že nevymrzne a dobre prezimuje.

Môj obľúbený spôsob pestovania cesnaku je cez noviny. Volajú ju aj lenivá metóda, pretože starostlivosť do budúcna je minimálna!

[the_ad id=“1915″]

Výsadba cesnaku cez noviny

Najprv si pripravíme miesto. Vedľa záhona si položíte vedro s vodou. Vezmite si staré noviny a pripravte si ich na hrúbku 4 strán.

Začnite prekrývať záhon novinami a to tak, že vezmete pripravenú vrstvu novinových stránok, ponoríte do vody a ukladáte po celej ploche záhonov s presahom, aby žiadna časť záhona neostala neprekrytá.

[the_ad id=“1915″]

Mokrý novinový papier je mäkký, pevne drží na zemine a nedvíha sa vo vetre. Pre istotu sa môžete poistiť a presypať ho trochou kompostu.

Vezmeme si kolíček a urobíme ním jamky rovnakej hĺbky. Malo by to byť okolo 10 cm.

Znamená to, že všetok cesnak bude rásť súčasne a pekne vzpriamene. Povkladajte strúčiky do pripravených jamôk.

Do každej jamky dáme iba jeden strúčik. Jamky prekryjeme kompostom.

[the_ad id=“1915″]

Noviny majú v tomto prípade dvojitú úlohu. V zime budú výbornou ochranou proti mrazu a na jar papier zabráni rastu buriny!

Novinový papier pred letom zhnije. Celulózu navyše zbožňujú aj dážďovky. To znamená dodatočné prevzdušňovanie pôdy, hnojivo a efektívne zalievanie!

[the_ad id=“1915″]

Je to jednoduché a efektívne!

Iné spôsoby?

Namiesto novín si môžete vybrať aj iný typ papiera. Napríklad staré, nepoužité tapety alebo zakrývaciu celulózu, ktorú používajú napríklad maliari.

[the_ad id=“1915″]

V zime poslúžia ako vrstvu proti premŕzaniu, na jar neraší tráva ani burina a papier nakoniec spracujú dážďovky.

Cesnak veľmi dobre rastie aj v slame alebo pokosenej tráve. Takéto miesto je ale treba pripraviť v dostatočnom predstihu. Pôda pod takouto vrstvou mulču v zime rovnako cháni pred mrazom. Hlavičky rastú veľké a listy sú rovné.

[the_ad id=“1915″]

Niekoľko dobrých tipov ste nám poslali aj vy. Tento máme od našej čitateľky pani Anny: „Ja na zasadený cesnak nastieľam hruškové listy, keď mám málo, tak aj listy z javora. Pod nimi žiadna burina nerastie a listy sa v priebehu rastu cesnaku rozložia.“

Na prekrytie cesnaku sú však veľmi dobré listy z orecha, poprípade môžete presypať záhon aj tenkou vrstvou pilín.

Veľa šťastia!

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!