Moje sadenice paradajok sú akési krehké a žltkasté! Ako im môžem pomôcť, kým nie je neskoro?

Publikované: 18 marca 2024Prečítané: 8085

Zdieľať článok na socialných sieťach

Veľmi často, najmä medzi začínajúcimi záhradkármi, majú sadenice žltkastý vzhľad. Ide o dosť nepríjemný jav, pretože žltosť je znakom toho, že sadeniciam zjavne niečo chýba.

Prvá myšlienka majiteľov takýchto žltkastých sadeníc je nedostatok živín. Budem úprimný - mladé sadenice prakticky nemôžu mať nedostatok výživy, pokiaľ samozrejme nerastú v kameňoch.

Osobne sa mi nikdy nestalo, že by mladé sadenice zožltli kvôli nedostatku výživy. Ale stať sa môže čokoľvek a ak je vaša pôda naozaj chudobná na výživu, tak ich pohnojte azofoskou.

Ak je skutočným dôvodom nedostatok prvkov, sadenice rýchlo zozelenajú a rastú ďalej.

Za týmto účelom rozrieďte 1 čajovú lyžičku azofosky v 2 litroch vody a zalejte vaše sadenice.

Ak sa však nič nezmenilo, s najväčšou pravdepodobnosťou bola pôda pripravená nesprávne.

Začínajúci záhradkári, ktorí si čo to načítali, dávajú do zeme pod sadenice prísadyvšetko: mleté ​​vaječné škrupiny, dolomit, rôzne minerálne hnojivá, ale vôbec nedodržiavajú dávkovanie hnojív!

Tu sa zloženie pôdy mení na zásadité alebo naopak kyslé, sadenice ťažko prijímajú výživu, preto žltnú.

Riešením je presadiť rastlinky do dobrej pôdy s kyslosťou 6-6,5 ph.

Ďalším dôvodom žltnutia sadeníc sú studené okenné parapety. Vyzerá to ako maličkosť, no tento faktor môže vaše rastliny úplne zničiť.

Najmä v noci, keď teplomer klesá hlboko pod nulu, parapety sa ochladzujú, zem tiež, pričom sa poškodzujú korene a sadenice môžu ochorieť a zožltnúť.

A ak sa predsa len podarí rastlinkám čo i len trochu podrásť, čierna noha je zaručená. Preto umiestnite lepenku, penu alebo polystyrén, alebo ešte lepšie, zakúpte špeciálne výhrevné rohože pre sadenice.

Ďalšou zriedkavou príčinou žltnutia je hromadenie škodlivých húb, baktérií a dokonca aj škodcov v pôde. Zálievka Trichodermou pomôže proti škodlivým baktériám a liek Aktara ochráni pred škodcami.

Pre začínajúcich záhradkárov je veľmi ťažké pochopiť, čo presne je s rastlinami zlé, odporúčam znížiť zalievanie na minimum, zvýšiť denné svetlo pomocou žiaroviek a postriekať zirkónom + kyselinou jantárovou.

K tomu zmiešajte štvrť gramu práškového jantáru s 2 kvapkami zirkónu a zakrpatené sadenice striekajte 3 dni po sebe, raz denne, ale bez emócií.

Tento postup vždy pomôže.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Prečítajte si tiež

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!