Novinový papier je skvelý materiál pre ďalšie tvorenie, ale rovnako tak sa dajú výborne využiť stránky zo starých kníh. Čím opotrebovanejší, tým lepšie! Toto je skvelý nápad!

Reklamy

Nie, nenabádame vás k ničeniu umeleckých hodnôt, ale možno máte doma staré zborníky, prečítané brožúry alebo učebnice. Pohrajte sa s technikou paper mache, alebo inak, kašírovanie.

Táto technika pochádza z Francúzska, kde je súčasťou ľudových tradícií. Vyrábajú sa tak rôzne dekoračné predmety. Môžete na ňu využiť staré noviny, časopisy alebo aj knihy. Pracuje sa s kúskami natrhaného papiera alebo s papierovou kašou.

Na lepenie kúskov papiera využite disperzné lepidlo, ako je napríklad Herkules, a ako spojivo na kašu poslúžite tekutý škrob na bielizeň, lepidlo na tapety či opäť disperzné lepidlo. Môžete si pripraviť aj tradičné múčne lepidlo, zvarením múky a vody. Množstvo vody a múky sa riadi požadovanou hustotou lepidla.

Na veľkonočné kraslice využite techniku trhaného papiera. Ako základ poslúži vyfúknuté vajíčko alebo dekoračné vajíčko z buničiny a na ne klaďte natrhané kúsky papiera a lepte vybraným lepidlom.

K novinám skúste pridať techniku decoupage (dekupáž)

Na dôkladne zaschnuté vajíčka, teda asi za 2-3 dni, môžete nalepiť ešte obrázky, vystrihnuté z papierových obrúskov. Použite špeciálne lepidlo, kúpené vo výtvarných potrebách alebo opäť disperzné lepidlo, ktoré sa po zaschnutí stáva úplne priehľadné. Táto technika dekorovania sa nazýva decoupage (dekupáž).

Tónovanie kávou alebo ako spraviť noviny ešte staršie

Pokiaľ chcete mať dekorácie v starom vzhľade, namočte papier do uvarenej kávy alebo kávu rozotierajte štetcom.

Pohrajte sa s razítkami

Dekorácia z novinového alebo knižného papiera môžete ešte dozdobiť obrázkami z pečiatok. Práca je to veľmi jednoduchá, ale o to viac efektné.

Veniec z novinových lístkov

Jednoduchý veniec na stenu či dvere vytvoríte z polystyrénového základu na vence, ktorý omotáte nastrihanými pruhmi papiera, a potom už len budete prilepovať novinové lístky.

Veniec z novinových ružičiek

Trochu zložitejšia varianta venca je veniec z ružičiek. Jednotlivé kvety si vytvoríte vopred podľa šablóny, a potom ich nalepíte tavnou pištoľou na polystyrénový základ, omotaný papierom. Polystyrén sa pod horúcou tavnou pištoľou taví, preto je lepšie veniec obaliť.

Kytica do vázy

Kytica zo novinových ruží vyzerá určite lepšie ako ruža z krepového papiera zo strelnice. Nastrihajte si jednotlivé okvetné lístky, okraje stočte cez ceruzku a potom tavnou pištoľou nalepujte lístky na špajli.

Girlanda so zajačikmi

Zdajú sa vám všetky predchádzajúce tipy nad vaše výtvarné sily? Pripravte si jednoduchú girlandu zo zajačikov. A nezabudnite na chvostíky z vatových guličiek!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com