Chcete sa dočkať bohatej úrody paprík? Tak to by ste mali vedieť, čo nevysádzať do záhonov vedľa nich!

Papriky sú jednou z najobľúbenejších zelenín, ktoré sa vo veľkom pestujú na slovenských záhradkách. Starostlivosť o ne nie je nijako náročná a ich chutné plody chutia skvele nielen čerstvé, ale hodia sa aj do mnohých pokrmov.

Pokiaľ chcete kvalitných paprík zbierať plné koše, určite vedľa nich nevysádzajte rastliny, ktoré ich rastu a zdravému vývoju neprospievajú. O ktoré sa konkrétne jedná?

Papriky

Papriky sú chutnou zeleninou, ktorá je bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Naše telo ocenia aj silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti.

Papriky sa s obľubou pestujú viac ako 6000 rokov a využívali ich už starí Mayovia a Aztékovia v Strednej a Južnej Amerike.

Postupom času sa dostali do celého sveta a momentálne ich existuje obrovské množstvo druhov. Dokonca existujú v širokej škále farieb, a to vo viacfarebných a žíhaných variantoch.

Fenikel

Fenikel je rastlinou, ktorá obmedzuje rast mnohých rastlín, a to aj paprík. Táto zelenina totiž vylučuje chemickú látku zvanú anetol, ktorá môže zastaviť rast okolitých rastlín a rovnako tak pritiahnuť nežiaduce škodcu, najčastejšie vošky.

Zároveň má fenikel pomerne silnú arómu, ktorá by zhoršila výslednú chuť paprík.

Brukvovité rastliny

Pre papriky nie sú vhodnými sprievodnými susedmi ani brokolica, karfiol a kapusta.

Táto zelenina má totiž podobné požiadavky na živiny z pôdy rovnako ako papriky, čo môže veľmi ľahko viesť ku konkurencii a zníženiu výnosu.

Brukvovité rastliny navyše priťahujú škodcov, ktoré môžu poškodiť aj blízke papriky.

Kukurica

Obrovským konkurentom je pre papriky aj kukurica. Pretože je náročná nielen na živiny, ale aj na vlahu, odoberie paprikám všetko potrebné na zdravý vývoj.

A bohužiaľ rovnako ako v predchádzajúcom prípade sú papriky ohrozené aj mnohými škodcami, ktorých láka kukurica.

Zemiaky

K paprikám nikdy tiež nevysádzajte do bezprostrednej blízkosti zemiaky.

Vzhľadom na to, že patrí aj do rovnakej čeľade rastlín, hrozí aj riziko prenosu rovnakých chorôb a škodcov. Zvyšuje sa tak riziko napadnutia.

Jahody

Veľmi zlou sprievodnou rastlinou sú pre papriky aj jahody. Opäť sa jedná o zvýšené riziko poničenia paprík škodcami, v tomto prípade konkrétne slimáky.

Jahody sa značne rozrastajú a brali by paprikám dostatočný životný priestor na rast, vrátane potrebných živín.

Pozrite si tiež:

°°°

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!