Antúria je jedinečný kvet, ktorý k nám prišiel zo Strednej Ameriky. Ohnivý kvet sa mu hovorí preto, lebo vďaka svojej krvavočervenej farbe dokáže upútať pozornosť každého.

Reklamy

Pri správnej starostlivosti kvitne po celý rok. Skúsení záhradkári sa k nej správajú jedinečným spôsobom.

Nezvyčajný tvar kvetu a listy v tvare srdca sú charakteristické znaky antúrie. Vo svete je veľa priaznivcov aj odporcov tejto rastliny. Ľudia, ktorým sa to nepáči, väčšinou netušia, ako sa k nej postaviť.

Nie je na tom nič ťažké, len treba zvoliť správne hnojivo a vytvoriť dobré podmienky pre rozvoj. Nižšie nájdete všetky tipy na starostlivosť o túto rastlinu.

Pestovanie antúrie

Vedeli ste, že názov tohto kvetu pochádza z gréckeho slova, ktoré znamená „kvitnúci chvost“? Ak sa pozrieme pozorne, možno zistíme, že kvet s ním má veľa spoločného.

Najbežnejšou odrodou je červená, ale existujú aj biele a ružové kvety. Pre správny vývoj potrebuje svetlé miesto, kde je vlhký vzduch a teplota sa pohybuje medzi 20-25 stupňami Celzia. 

Žiaľ, tieň a chlad rozkvitnutým kvetom neprospieva, a tak roh miestnosti nie je pre túto rastlinu práve najlepším stanovišťom. Okrem toho je dôležité udržiavať antúriu mimo dosahu detí a zvierat, pretože rastlina je prudko jedovatá!

Pôda by mala byť úrodná, priepustná a kyslá, preto sa oplatí vyskúšať zmes rašeliny, piesku a kôry. Alternatívou bude hotová zmes pre orchideí, ktorú je možné zakúpiť v každom záhradkárskom obchode.

Substrát by mal byť vlhký, ale nie premočený, preto aplikujeme malé množstvo vody každých pár dní. Dôležité je, aby bola vlažná a prefiltrovaná. Rastlina neznáša ľadovú vodu a chlór, ktorý sa často pridáva do obecných vodovodov.

Domáce hnojivo pre antúriu

Dobrá poloha, dostatočné zavlažovanie a pôda sú veľmi dôležité, ale antúria potrebuje niečo ako vitamínovú „injekciu“, ktorá jej umožní lepší vývoj.

Je to plytvanie peniazmi kupovať hotové zmesi z obchodu, keď domáce hnojivo bude rovnako účinné. Tajným produktom, ktorý rastlina potrebuje, sú pivovarské kvasnice! 

Účinná látka v kombinácii s vodou vyživí rastlinu a pokryje korene ochrannou vrstvou proti škodcom a hubám. Okrem toho obsahuje množstvo vitamínov skupiny B, železo, draslík, zinok, fosfor a horčík.

Ako pripraviť hnojivo? Ak nemáte doma špeciálny kvások, určite zájdite do predajne alebo si ho objednajte na internete. Sú vo forme prášku, takže ak ich správne ochránite, vydržia dlhé mesiace.

Polievkovú lyžicu produktu rozpustite v litri vody. Raz za dva týždne ňou zalejte antúriu a čoskoro uvidíte, ako zosilnie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!