V 70. rokoch bolo veľmi populárne. Drhané doplnky zdobili nielen každý interiér, ale aj väčšinu žien. Potom ale upadlo do zabudnutia. Teraz sa však táto technika, nazývaná aj makramé, opäť vracia do módy.

Reklamy

Pre vašu inšpiráciu sme pripravili galériu tých najzaujímavejších výrobkov. Ktorý sa vám páči najviac?

Na drhanie vám stačia základné uzly

Napriek tomu, že na prvý pohľad pôsobia drhané doplnky veľmi zložito, ide v skutočnosti o jednoduchú techniku, ktorú zvládne každý. Spočíva totiž len vo viazaní nití, šnúrok a špagátov.

Dalo by sa povedať, že ide vlastne o uzlovanie. Pokiaľ sú vám teda ručné práce blízke alebo sa napríklad len chcete odreagovať od každodenného stresu, drhanie určite vyskúšajte.

Nepotrebujete na to žiadne špeciálne pomôcky. Stačí vám napríklad klbko povrázku a trocha zručnosti. V začiatkoch si vystačíte len s dvoma základnými uzlami, plochým a rebrovým. Až získate istotu, môžete sa naučiť uzly ako babský, tkáčsky, krúžkovací, retiazkový a mnoho ďalších.

Dekorácia, sieť aj sieťovka

A na čo je vlastne drhanie dobré? Touto technikou, ktorá je jednou z najstarších textilných techník vôbec, sa vyrábajú kabelky, nákupné tašky, závesy do dverí, lapače snov, dekorácie na steny, tapisérie, dečky na stôl, závesy na kvetináče, opasky, náramky, náhrdelníky, náušnice, prívesky kľúče a celý rad ďalších bytových a módnych doplnkov.

Do uzlov sa často vpletajú aj rôzne prírodné materiály, ako sú drevené koráliky, kamienky, koža, keramika a podobne.

Netradičné, ale určite zaujímavé je použitie techniky makramé na výrobu hojdačiek pre deti, ale aj závesných hojdacích kresiel pre dospelých.

Prezrite si päťdesiat drhaných výrobkov z celého sveta vo fotogalérii a načerpajte inšpiráciu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com