Ako pripraviť záhon na budúcu sezónu? Držte sa 5 zlatých pravidiel profesionálnych záhradníkov

Bez práce nie sú koláče a pri pestovaní zeleniny a ovocia na záhrade to platí dvojnásobne. Záhony majú za sebou perný čas. Aby ste sa na nich dočkali úrody aj budúci rok, treba záhony pekne pripraviť. 

Reklamy

K bohatému zberu vám pomôže 5 zlatých pravidiel skúsených záhradníkov. Ktoré sú to?

Na kvalite záleží

Dobre prevzdušnená pôda s dostatkom živín je kľúčom k úspechu. Ako pripraviť záhon na budúcu sezónu? Návod je jednoduchý. Držte sa piatich pravidiel a úroda bude skutočne bohatá. Stačí správne náradie, poprípade pomôže technika. Pusťte sa do práce včas.

S burinou preč

Pokiaľ už na záhone nemáte žiadnu zeleninu a neprepadli ste pestovaniu šalátov, zbavte záhon buriny. Najpracnejšie, ale najúčinnejšie je manuálne vytrhávanie.

Pamätajte, že je potrebné záškodníkov vytrhať aj s koreňovým systémom, aby rastlina znova nevyrástla.

Rýľ do ruky

Akonáhle je záhon čistý, zbavený nechcených návštevníkov z rastlinnej ríše, vezmite do ruky rýľ a záhon zrýľte. Ideálne je rytie novým rýľom, nelepí na ňom zemina a rytie ide ľahšie. Hlinu vždy preklopte a nechajte aspoň týždeň odpočinúť, než sa pustíte do ďalšieho kroku.

Nezabudnite na kompost

Po odpočinku, ktorý ste záhonu dopriali, si pripravte hrable a kompost. Pokiaľ nemáte kompost, je dobré zohnať iné vhodné hnojivá.

Dopravíte tak do pôdy potrebné živiny na veľkú a šťavnatú úrodu. Ideálne je nakypriť pôdu do hĺbky zhruba troch centimetrov.

K tomu vám pomôžu železné hrable, vďaka ktorým zapracujete kompost alebo iné hnojivo do vrstvy pôdy. Skvele sa ako hnojivo hodí aj kravský alebo konský hnoj.

Pokiaľ je táto manuálna práca už nad vaše sily, použite vertikutátor, ktorý pôdu nádherne nakyprí.

Zmenšujte

Pokiaľ už záhon máte, môžete ho rozkúskovať a zmenšiť. Bude sa vám na jednotlivých menších plochách lepšie pracovať. Ak záhony ešte len plánujete založiť, počítajte s väčším počtom záhonov menšej rozlohy.

Ideálna je šírka okolo 1,2 metrov s dĺžkou maximálne 5 metrov. Medzi záhony si ponechajte dostatočný rozostup, aby ste sa medzi ne zmestili s kolieskom.

Urobte si domácu úlohu

Po tohtoročnej žatve máte predstavu, ktorý druh zeleniny mal úspech, to znamená, na záhone sa mu darilo a doma ste ho spracovali bez problémov.

Skúste si naplánovať plodiny, ktoré by ste chceli pestovať aj budúci rok a pokúste sa druhy zeleniny vhodne nakombinovať tak, aby si vzájomne prospievali a podporovali sa v plodnosti.

Zároveň si pamätajte, že čím rozmanitejšia bude štruktúra záhonu, tým menšia je pravdepodobnosť, že zeleninu napadnú škodcovia.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

2023-10-01T17:03:57+02:00Tags: , , , |

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho zo svojimi priateľmi!

Go to Top