Ak ja vaša činnosť a práca akokoľvek spájaná s tvorivosťou vo všetkých jej prejavoch, nemusíme vám vysvetľovať, aká je dôležitá inšpirácia. Ak inšpirácia je, potom je tvorivý proces taký vzrušujúci, že zabudnete na spánok a jedlo. Ak tam nie je, ruky bezmocne padnú a akékoľvek činnosť sa stáva nadmernou záťažou.

Reklamy

Je skvelé, ak robíte tvorivú prácu v podobe hobby a ktorá vás baví. Ale chýbajúca inšpirácia je kameňom úrazu, ktorá vás veľmi rýchlo môže zraziť na zem: „Toto je dobré, nie nieje, dobre, počkám kým ma niečo napadne“ ale dobrý nápad sa nie a nie dostaviť. 

Ak je kreativita vašou prácou a vaše zárobky závisia od chýbajúcej inšpirácie, existuje iba jedna odpoveď – potrebujete dobrý a originálny nápad. Pripravili sme pre vás 21 účinných spôsobov, ako priviesť späť svoju stratenú inšpiráciu.

10 minút alebo menej

 • Počúvajte hudbu. Pozitívny vplyv hudby na mozgovú aktivitu sa už dlho dokazuje a je nepochybný. Jedna melódia vám pomôže spojiť sa a naladiť pracovnú náladu, iná – naopak, relaxovať alebo pamätať si príjemné chvíle. Nájdite skladbu, ktorá vás osobne ovplyvňuje, a zahrňte ju do niekoľkých minút stagnácie.
 • Píšte rukou. Písanie rukou je dávno v zabudnutí a väčšina z nás sa spolieha na nové technológie. Zatvorte Word, vezmite pero, papier a pocíťte, aké to bolo predtým. Možno nový pocit prebudí vašu inšpiráciu.
 • Rozjímajte . Žiadne nové nápady? Pokúste sa relaxovať a vôbec o ničom premýšľať. V tejto chvíli sa objavia nápady.
 • Vypočujte si názor niekoho iného. Neváhajte a požiadajte ostatných o radu alebo pomoc. Niekedy náhodná fráza, dokonca aj od osoby úplne nekompetentnej vo vašej oblasti, môže prebudiť taký nával myšlienok, že budete prekvapení, ako že ste na to doteraz neprišli.
 • Pomysli na niečo vzdialené. Vyčerpanie z neustáleho myslenia na problém vás môže viesť k neprekonateľnej slepej uličke. Pokúste sa zamerať na niečo úplne abstraktné, napríklad si predstavte, ako budete oslavovať Nový rok v roku 2022 alebo vylieziete na Mount Everest.
 • Pozrite sa na modrú alebo zelenú. Štúdie hovoria, že tieto farby môžu tiež ovplyvniť našu kreativitu. Stáva sa to preto, že oceán spájame s modrou, s nebom a otvorenosťou všeobecne, zatiaľ čo zelená nám dáva signály rastu.
 • Alkohol . Táto rada sa nezhoduje so zdravým životným štýlom, ale nikto nepochybuje, že malá dávka alkoholu uvoľní náš mozog a umožní nám nájsť nové neštandardné prístupy. Je dôležité, aby ste túto metódu nezneužívali a aby ste svoju inšpiráciu nepretržite nenabíjali.
 • Napíšte list. Niektorí majstri umeleckého slova to nazývajú freeriting :). Táto metóda spočíva v tom, že na krátku dobu, povedzme, 10 minút, bez prestávok a premýšľania, by ste mali písať všetko, čo vám príde na myseľ. Potom to skúste prečítať a zdôrazniť užitočné nápady.
 • Zmena scenérie. Pracujete vo svojej kancelárii? Choďte von do chodby. Neustále sedíte? Chce to pohyb. Už vás nebavia palmy a pláž? Vymeňte ich za sneh a zimu. Je úžasné, do akej miery môže zmena známeho prostredia podnietiť našu fantáziu.
 • Smiech. Pozitívna nálada môže prispieť k tvorivosti, pretože podporuje činnosť v oblasti mozgu spojené s komplexným poznaním, rozhodovaním a emóciami.

30 minút alebo menej

 • Urobte niečo s rukami. Ak sa venujete hlavne intelektuálnej práci, skúste na chvíľu prepnúť a skúste niečo urobiť rukami. Stolárstvo, pletenie, varenie, modelovanie – hlavná vec je, že je činnosť pre vás ako celok zaujímavá a vzrušujúca. Takýto posun aktivity obnovuje myšlienkové procesy.
 • Zostaňte vonku. Vydajte sa dnes na prechádzku z práce, choďte na hodinu do parku alebo na pár dní choďte s batohom do hôr. V tejto veci môže mať každý svoje vlastné metódy. Dôležitý je, aby čerstvý vzduch, nové dojmy, odpočinok od rutiny dokonale prispeli k inšpirácii.
 • Šport. Počas športu posilňujeme nielen naše telo, ale do značnej miery aj osviežujeme náš mozog. Okrem čisto fyziologických výhod (posilnenie krvných ciev, zlepšenie krvného obehu v mozgu) posilňujeme aj vôľu, vytrvalosť, odhodlanie.
 • Vyskúšajte niečo nové. Ak robíte všetko zo zvyku, povedie to k narušeniu tvorivého myslenia. Na druhej strane snaha o novosť je neoddeliteľne spojená s tvorivosťou. Dokonca aj také jednoduché veci, ako je nová cesta do práce alebo odvážny kulinársky experiment, vás môžu viesť k skvelému nápadu.
 • Spánok . Ak ste narazili na problém, choďte spať – najlepšie riešenie k vám príde ráno. Áno, áno, toľko otrepané „ráno múdrejšia večera“ naozaj funguje.

Dlhodobé spôsoby

 • Nečakajte dokonalosť. Je v poriadku, ak sa váš obráz nedostane do Louvru a tento príspevok nezíska tisíc lajkov. Nadmerné požiadavky na seba v snahe porodiť majstrovské dielo môžu viesť k tomu, že vôbec nič neurobíte. Skúste robiť svoju prácu čo najlepšie a uvidíte, čo sa stane.
 • Choďte do zahraničia . Jedna štúdia uviedla, že študenti, ktorí študovali v zahraničí, sú aktívnejší v tvorivom myslení. Psychológovia tvrdia, že multikultúrna skúsenosť prispieva k zložitým kognitívnym procesom, ktoré sú základom inovatívneho myslenia.
 • Vytvorte pokladnicu nápadov. Zhromaždite svoje nápady, dojmy, pocity. Inšpirácia ktorá nieje uložená a nieste schopný si ju dlhodobo pamätať zmizne za horizont. Konzervované nápady sú skvelé na prežitie obdobia tvorivého hladovania.
 • Nájdite pôvodcu tvorivosti. Balzac písal iba v horúcom kúpeli, Hugo potreboval vôňu kávy, a Newton sa všeobecne posadil pod jabloň. Je možné, že máte aj kreatívnejšie návyky. Nájdite ich a použite.
 • Nečakajte na múzu. Ak ste vyskúšali všetky vyššie uvedené metódy a inšpirácia sa nevrátila, začnite napriek tomu pracovať. Vaša múza potichu príde a pozrie sa cez rameno a premýšľa, čo by ste bez nej urobili. Potom ti to raz povie. A potom, nepochopiteľne, vezme ruku a urobí všetko, čo má.

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!