V záhradníctve sa uplatňuje veľa zásad dobrého susedstva, ktoré vám zaručia najlepšiu možnú úrodu. Cesnak sa radí medzi najlepších susedov. Čo k nemu vysadiť?

Reklamy

Výsadba rôznych odrôd rastlín vedľa seba má mnoho výhod, ako je doplnenie živín, prevencia chorôb a škodcov a pozitívny vplyv na úrodu.

Cesnak ako účinná ochrana iných rastlín

Cesnak má silné antibakteriálne vlastnosti, ktoré odpudzujú škodcov a inhibujú rast patogénnych húb a baktérií. Preto výsadba iných rastlín v blízkosti cesnaku môže priniesť veľa výhod.

V tomto článku sa pozrieme na to, aké rastliny zasadiť medzi riadky cesnaku, aby ste získali to najlepšie zo skupinového pestovania plodín.

Mrkva - dokonalý sused pre cesnak

Mrkvu často napádajú vošky, ktoré oslabujú rastliny a znižujú úrodu. Vôňa cesnaku ich však odpudzuje , vďaka čomu mrkva lepšie rastie, keď je zasadená vedľa cesnaku.

Aj po výsadbe zimného cesnaku môžete zasadiť mrkvu, čo vám umožní dosiahnuť lepšiu úrodu v sezóne.

Termín zberu mrkvy závisí od odrody a poveternostných podmienok. U nás sa zvyčajne zbiera v júli a auguste.

Červená repa

Červená repa, alebo inak cvikla nemá vplyv na vývoj cesnaku , preto je bezpečné ju zasadiť medzi riadky cesnaku. Majte však na pamäti, že repa potrebuje počas rastu preriediť, aby dobre rástla. Vhodné je sadiť ich asi 10-15 cm od seba, aby mali dostatočný priestor.

Veľké odrody repy by sa nemali vysádzať v blízkosti cesnaku, pretože rastú veľmi rýchlo a môžu medzi sebou súťažiť o priestor. Najlepšie je vysádzať menšie odrody repy.

Paradajky – cesnak ako ochrana pred chorobami

Paradajky sú náročné rastliny, ktoré potrebujú neustálu starostlivosť. Ich výsadba v blízkosti cesnaku však umožňuje nižšie riziko ochorenia. Cesnak má antibakteriálne a fungicídne vlastnosti , ktoré môžu pomôcť udržať rastliny paradajok zdravé.

Pri výsadbe paradajok je tiež dôležité mulčovať pôdu, aby sa udržala vlhkosť a zabránilo sa rastu buriny. Pôda počas výsadby by mala byť dobre navlhčená, aby sa rastlinám poskytli najlepšie podmienky pre rast.

Šalát - priaznivý účinok skupinového pestivania

Šalát je jednou z najuniverzálnejších rastlín pestovaných v záhradách. Je nenáročný na pestovanie, rýchlo rastie a je vhodná na konzumáciu ako v surovom stave, tak aj na prípravu šalátov. Stojí za to vedieť, že šalát má ideálne podmienky na rast v blízkosti cesnaku .

Rovnako ako pri iných rastlinách je dôležité dodržať správnu vzdialenosť medzi riadkami, aby mali rastliny dostatok priestoru. Preto je dôležité nesadiť ich príliš husto a pravidelne odstraňovať poškodené listy.

Jahody - cesnak ako odpudzovač škodcov

Jahody sú veľmi obľúbeným ovocím, ale sú tiež zraniteľné voči škodcom, ako sú vošky a iný hmyz. Aby nedošlo k poškodeniu, stojí za to vysadiť jahody medzi radkami cesnaku. Cesnak má odpudzujúci účinok na škodcov a môže pomôcť udržať rastliny zdravé a silné.

Používanie osvedčených záhradníckych postupov, ako je skupinové pestovanie rastlín, výrazne zlepšuje kvalitu plodín. Výsadba týchto rastlín medzi riadkami cesnaku je dobrou voľbou a môže poskytnúť nielen lepšie podmienky na pestovanie, ale aj ochranu pred škodcami a chorobami.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!