Paradajky nenávidia uhorky ale milujú mrkvy. Zasaďte túto zeleninu vedľa seba a ZDVOJNÁSOBÍTE si úrodu!
Už prví farmári si všimali, že pestovanie niektorých plodín vedľa seba môže výrazne zvýšiť úrodu a naopak, blízkosť niektorých ju môže výrazne oslabiť.
Reklamy
Je aj vedecky potvrdené, že niektoré rastliny si navzájom pomáhajú získavať živiny, lákajú užitočný hmyz na opelenie či odpudzujú škodcov.
Výsadba zeleniny
Rastliny, ktoré sú „priateľmi“ a rastú spolu lepšie, sa nazývajú spoločenské rastliny. Ako napríklad paradajky obľubujú spoločnosť mrkvy, feniklu a bazalky, zatiaľ čo zemiaky v blízkom okolí im môžu vážne uškodiť.
Silná aróma bazalky odpudzuje škodcov, zatiaľ čo mrkva, kôpor, petržlen a paštrnák lákajú včely, lienky a pavúky, ktoré sa živia parazitmi a škodcami paradajok.
Paradajky a zemiaky patria do tej istej čeľade, a preto podliehajú rovnakým chorobám a škodcom. Keď budú rásť spolu, bude väčšia pravdepodobnosť, že medzi sebou rozšíria choroby a škodcov.
Dokonalé zeleninové plodiny nepochybne lahodia oku a uľahčujú zber. Nikde v prírode však nenájdeme dokonalé monokultúrne rady, skôr niekoľko zoskupených rastlín.
Napodobňovanie prirodzenej biodiverzity môže spôsobiť, že záhrada bude menej organizovaná, ale zelenine to môže pomôcť. Blízkosť spoločenských rastlín ich robí silnejšími a odolnejšími.
Neváhajte zasadiť kvety ako nechtíky, púpavy, nechtíky a žeruchy priamo medzi vašu zeleninu. Pamätám si, že aj moja stará mama to takto robievala no až teraz som pochopil, prečo to tak bolo.
Tieto kvety lákajú opeľujúci hmyz a zvyšujú tak úrodnosť cukiet, hrachu, uhoriek a paradajok. Aksamietnica je tiež výborný prírodný odpudzovač vošiek.
Stáva sa, že niektoré rastliny nielenže nepomáhajú, ale sa ani neznášajú, súperia o živiny či medzi sebou bojujú. Paprika a fazuľa nerastú vedľa seba, hrášok si nerozumie s cibuľou a šalát s brokolicou.