Zasaďte túto zeleninu, ovocie a bylinky do tieňa a prinesú vám nádhernú úrodu

Publikované: 7 marca 2024Prečítané: 4629Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Každá záhrada má svoje výhody aj nevýhody. To, ako budú rastliny rásť v našej záhrade, závisí od niekoľkých dôležitých faktorov. Obsah pôdy, jej reakcia, priepustnosť, ale aj dostupnosť svetla.

Medzitým aj v tienistej záhrade môžete pestovať množstvo ovocia, zeleniny a byliniek. Nevzdávajte sa preto pokusov o vytvorenie zeleninovej záhrady, pestovania byliniek alebo ovocných kríkov.

Sú také, ktoré sa dokážu vyrovnať s obmedzeným množstvom slnečného žiarenia.

Plody, ktoré budú rásť v tieni

Napríklad maliny , čierne ríbezle a egreše rastú celkom dobre v tieni.

Kríky prirodzene rastúce na okraji lesa, ktoré dobre znášajú tieň: skalníkkalinaaróniazimolez obyčajný. Tienená plocha sa vďaka nim zmení z neúrodného miesta na skutočný ovocný sad – nebude čas na zber.

Bylinky

Pokiaľ ide o zelené rastliny, vyberte si šťavelkel a špenát, pretože milujú tienisté miesta. Niektoré bylinky, napríklad bazalka, bez slnka neprežijú, ale petržlenzelerkoriandermätaoregano, ľubovníkestragónmedovka a tymian porastú v polotieni aj s malým slnečným žiarením.

Zelenina

Napríklad aj fazuľa rastie dobre v tieni . Každá záhrada je iná a treba experimentovať.

Záhradkári, ktorí pestujú repu, spadajú do dvoch kategórií: niektorí veria, že repa by mala byť silná a veľká, iní uprednostňujú malé korene, ktoré majú jemnejšiu chuť a ľahšie sa varí.

Ak ste bližšie k druhej preferencií, môžete repu zasadiť do tieňa stromov. Stačí im riedke slnečné svetlo, ktoré preniká cez baldachýn. V tieni môžete úspešne pestovať aj petržlen a paštrnák.

Bôb obyčajný – rýchlo rastie a vyvíja sa v tieni a má rád ťažšie, bohatšie, hlinité pôdy.

Cesnak . Pre tých, ktorí neradi uchovávajú zeleninu na zimu, nemajú radi štipľavé omáčky, nesušia cesnak na prášok a pestujú ho len ako prílohu k jedlám, ktorých veľa nepotrebujú, môžu pokojne zasadiť cesnak do tieňa pod jabloňami, slivkami alebo kríkmi ríbezlí.

Hlávky sú možno menšie, ale aspoň uvoľnia miesto pre svetlomilnejšiu zeleninu.

Šalát v skutočnosti neznáša vystavenie priamemu slnečnému žiareniu. Odporúča sa k nemu polotieň a vďaka nemu budú listy sladšie a krehkejšie. Potrebuje však 3-4 hodiny slnenia.

Mrkva porastie aj v tieni , ale iba ak ide o skorú odrodu. Rast bude trvať dlhšie, ale bude v poriadku, pokiaľ bude mať 4-5 hodín svetla.

Tipy

Ak máte veľmi málo svetla, nesnažte sa pestovať paradajky, papriky, uhorky či reďkovky – sú to svetlomilné rastliny, na dozretie potrebujú slnko.

Pamätajte, že tienená záhrada je vlhkejšia. Rastliny menej zalievame, vysádzame menej často, aby mali väčšiu cirkuláciu vzduchu, a kontrolujeme hubové choroby, ktoré sa v takýchto podmienkach vyskytujú častejšie.

V takýchto tienistých záhradách sa oplatí natrieť čo najviac plôch na bielo – steny budov, kôlne, altánky budú odrážať slnko a rastliny ho tak dostanú o niečo viac.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!