Včasné a správne prihnojenie je kľúčom k bohatej úrode sliviek. Perfektné DOMÁCE hnojivo si navyše pripravíte jednoducho

Publikované: 3 mája 2024Prečítané: 2752Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Na jar potrebujú slivky pre rast zelenej hmoty a kvitnutie veľké množstvo živín. Preto je veľmi dôležité pripraviť stromy na vývoj a rodenie.

Aké hnojivá použiť na zabezpečenie bohatej úrody?

Na čo slúžia rôzne hnojivá?

V období aktívneho rastu zelených listov, výhonkov a koreňov potrebuje strom, najmä mladý, podporu vo forme hnojív. Zvlášť dôležitým prvkom je potom dusík .

Môžeme ho dodať vo forme humusu, kompostu, kuracieho hnoja alebo iných organických hnojív pripravených alebo samostatne pripravených, ako je hnoj z bylín a lúčnych rastlín.

Počas kvitnutia a tvorby ovocia potrebuje strom stopové prvky. Dôležitý je najmä draslík, ktorý ovplyvňuje množstvo a kvalitu ovocia. Potrebný prísun je ťažké získať inak ako cez minerálne hnojivá alebo hotové organické hnojivá.

Boli špeciálne pripravené tak, aby poskytovali zvýšené množstvo draslíka , fosforu a ďalších prvkov potrebných pre kvitnúci a rodiaci strom.

Obsahujú však málo dusíka, ktorý by pri veľkom skrmovaní v tomto období spôsobil ďalší intenzívny rast výhonkov, listov a koreňov na úkor tvorby a vývoja plodov.

Na druhej strane, nepoužívanie hnojív vôbec znamená, že strom, ktorý pociťuje nedostatok živín, opustí časť ovocných pukov.

Na jeseň , po plodení, slivka tiež potrebuje hnojivá, ako to robí na jar. V tomto období prebiehajú dva dôležité procesy – intenzívne rastie koreňový systém a vytvárajú sa budúce púčiky, ktoré budú plodiť v ďalšej sezóne.

Hnojivá majú tiež pripraviť rastlinu na pokojný spánok a pomôcť jej lepšie prežiť nepriaznivé podmienky.

Kedy hnojiť slivky?

  • Prvé oplodnenie počas tvorby púčikov,
  • Druhý pred kvitnutím,
  • Tretí po odkvitnutí
  • Štvrté hnojenie sa vykonáva v júli pre dobrý rast plodov,
  • Piate hnojenie sa vykonáva na jeseň počas zhadzovania listov.

Aké hnojivá používať na jar?

Na jar prihnojte humusom alebo kompostom. Ingrediencie z nich sa budú postupne uvoľňovať do pôdy. Okrem toho na každý strom používame 10-litrové vedro rastlinného hnoja alebo hnojového nálevu .

1 kg kuracieho trusu rozpustite v 10 litroch vody a nechajte 2-3 dni na tmavom mieste pod pokrievkou. Infúzia sa otvára a mieša každý deň. Po 3 dňoch je nálev hotový, ale na zalievanie sa musí zriediť v pomere 1:4 (1 diel nálevu na 4 diely vody).

Namiesto týchto hnojív môžete použiť napríklad močovinu v množstve 10 g na 10 litrov vody. Možno použiť aj drevený popol. Používa sa vo forme roztoku z popola alebo suchého popola nasypaného na pôdu okolo kmeňa v korune stromu.

Včasné a správne hnojenie sliviek je kľúčom k dobrej úrode ovocia.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!