Chrumkavé, čerstvé uhorky priamo z vlastnej záhradky? Áno, je to možné a už na jar! Aby sa to však stalo skutočnosťou, potrebujete viac než len chcieť.

Reklamy

Pomôže však znalosť vhodných techník pestovania sadeníc uhoriek. Umožnia vám vychutnať si skoré zbery bez rizika poškodenia jemného koreňového systému sadeníc.

Kedy zasiať uhorky?

Prvá hádanka na vyriešenie je: "kedy mám vlastne začať?" Odpoveď znie: druhá polovica marca až začiatok apríla. Toto je ideálny čas na zasiatie semien. Pozor však na informácie výrobcu týkajúce sa počtu dní od vyklíčenia po zber. Rôzne odrody majú rôznu dobu rastu.

Spôsob výsevu semien pre sadenice uhoriek - krok za krokom

Teraz poďme k veci - ako zasadiť semená bez poškodenia koreňov? Čím zdravšie a neporušenejšie korene, tým spoľahlivejšia a skoršia úroda. Tradičné metódy často vedú k problémom pri opätovnej výsadbe.

Kľúčom k úspechu je technika, ktorá umožní koreňom rásť bez najmenšieho narušenia. A je to tu: používanie igelitových vrecúšok ako kvetináčov.

Toto sú kroky, ktoré treba dodržať v poradí.

  • Výber semien: Hľadajte semená uhoriek na priesady s označením "skoré/veľmi skoré". Len tie vám dajú šancu na rýchle, skoré zbery.
  • Príprava pôdy: Ideálna pôda je zmes humusu, záhradnej zeminy a trochy vermikulitu alebo perlitu. Poskytne štruktúru substrátu, ktorá podporuje vývoj koreňov sadeníc uhoriek.
  • Výsev do sáčkov: Vezmite jednorazové vrecko a naplňte ho substrátom (asi 1,5 litra). Potom špáradlom napichajte do vrecka niekoľko otvorov, aby mohla prebytočná voda voľne odtekať.

  • Ďalšie tipy: Nezabudnite hnojiť svoje sadenice uhoriek. Pár kvapiek tekutého hnojiva s humátmi rozpustených v teplej vode urobí zázraky. Pred sejbou pôdu dobre navlhčite teplou vodou a humínovými kyselinami. Zasejte semená.

  • Vytvorte skleník zo sáčkov: Po zasiatí semien premeňte vrecká na mini skleníky uzavretím sáčkov vrch. Umiestnite ich na teplé, dobre osvetlené miesto – semienka rýchlejšie vyklíčia.
  • Po naklíčení sáčky otvorte. Sadenice uhoriek musia mať prístup k vzduchu, aby mohli rásť. Urobte to postupne, mierne otvorte a po dvoch alebo troch dňoch viac.

  • Presádzanie: Keď je čas na výsadbu v skleníku, jednoducho vložte vrecko so sadenicou do jamy. Opatrne ho rozrežte a vyberte. Sadenica zostane v jamke a všetky korene sadenice uhorky zostanú neporušené!

Užite si skorú úrodu

Pomocou vyššie uvedenej metódy budú vaše sadenice pripravené na presadenie do skleníka v polovici apríla. A v máji si budete môcť vychutnať chuť vlastných chrumkavých uhoriek.

Pestovanie uhoriek v zemi nemusí byť záhradkárskou výzvou, ak dodržíte niekoľko jednoduchých pravidiel. Kľúčom je tu správna príprava a spôsob výsevu, ktorý zachová korene neporušené.

Zdroj fotografii: youtube.com/@user-bi2lk4mw9d

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!