7 najčastejšie sa vyskytujúcich problémov s paradajkami po presadení do zeme. Vyriešiť sa dajú jednoducho!

Publikované: 3 mája 2024Prečítané: 6997Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Sadenice pred týždňom veselo stáli v okne a dobre sa im darilo a po presadení zrazu zvädli a zožltli? Pravdepodobne nezvládli presádzanie dobre a treba im pomôcť aklimatizovať sa na nové miesto, aby ste neprišli o celú úrodu.

Aby sa sadenice po výsadbe cítili na novom mieste pohodlne, mali by byť otužované, správne zalievané a prihnojované.

Ale čo ak sa zdá, že je všetko dobre urobené a kríky chradnú pred očami?

Sadenice po výsadbe vädnú

Čiastočné vädnutie listov na sadeniciach po presadení je úplne normálne. Mladé rastliny, u ktorých dochádza k narušeniu koreňov, zmenám teploty a zloženia pôdy, budú reagovať vädnutím. Prvých pár dní rastlina horšie absorbuje vlhkosť a listy ju aktívne odparujú.

Čo robiť: Aby ste minimalizovali účinky týchto zmien, oplatí sa prvé dva týždne prikryť sadenice. Ochránite ich tak pred prebytkom svetla, ale aj pred vetrom a chladom. Na pár dní prestaneme aj polievať, aby sa ku koreňom dostal vzduch a aktivizovali sa pri hľadaní vody.

Sadenice po výsadbe žltnú

Žltnutie listov sadeníc môže byť spôsobené príliš jasným osvetlením, nadbytkom dusíka (príliš hojná aplikácia organických hnojív do pôdy krátko pred výsadbou), nesprávnym zalievaním alebo zvýšenou kyslosťou pôdy.

Čo robiť: chráňte pred slnkom, nepolievajte a keď treba, použite iba teplú vodu. Pôdu okolo posypte dolomitom.

Sadenice vysychajú, krútia sa a zhadzujú listy

Zhadzovanie spodných listov sadeníc je prirodzený proces. Prvý pár kotyledónov môže a mal by zožltnúť a spadnúť bez poškodenia celého kríka. Ak ale zvyšok listov začne žltnúť a opadávať, sadenice majú vážny problém. S najväčšou pravdepodobnosťou je rastlina chorá alebo trpí škodcami, ktorí hlodajú korene.

Čo robiť: ak sa problém týka 1-2 kríkov, vykopte ich, dezinfikujte pôdu a tieto rastliny spálte. Ak sa problém týka všetkých rastlín, hľadajte príčinu.

Najprv vykopte zo zeme niekoľko odrezkov a preskúmajte ich korene. Ak sú nahnité, odstráňte postihnuté časti, posypte škoricou alebo aktívnym uhlím, ktoré majú dezinfekčný účinok.

Dezinfikujte jamky manganistanom draselným (0,5 g prášku na 100 ml vody) a znova ich vysaďte. Ak sú v jamkách larvy chrobákov alebo iní škodcovia, musia sa vybrať ručne alebo naliať pôdu špeciálnymi prípravkami.

Sadenica hádže kvety

Ak ste nestihli termín výsevu priesad a stihli vykvitnúť na parapete, treba si na ne dávať obzvlášť pozor. V prípade stresu rastlina najskôr stráca kvety.

Čo robiť: strata časti kvetov nie je kritická. Po niekoľkých dňoch od vysadenia rastlinu ošetrite podľa návodu biostimulantom, ktorý znižuje stres, posilňuje a lepšie zakoreňuje rastlinu.

Sadenice po výsadbe zmenili farbu

Zmena farby listov a stoniek u sadeníc je vždy alarmujúcim znakom. Fialové, červené, sivé a hnedé farby listov naznačujú akútny nedostatok určitých živín v pôde. Najčastejšie im chýba fosfor, draslík alebo dusík, ale môže im chýbať aj bór alebo železo.

Škvrny na listoch sadeníc

Výskyt škvŕn rôznych farieb a tvarov na listoch presadených sadeníc môže naznačovať tri veci. Po prvé, nedostatok živín. Hnedé škvrny naznačujú nedostatok draslíka, modrozelené - fosfor, červené - dusík.

Po druhé, niektoré druhy hmyzu zanechávajú také stopy. Napríklad hrdza paradajok sa prejavuje prítomnosťou hnedých škvŕn na stonke a listoch, molica, voška, ​​strapka, roztočec môže poškodiť listy, na ktorých sa objavujú škvrny.

Škvrny môžu byť aj popáleniny, ktoré zostali od kvapiek vody, ktoré spadli na listy.

Čo robiť: starostlivo skontrolujte výsadbu, či neobsahuje škodcov. Ak neexistujú žiadne známky ich prítomnosti, vykonajte opravné hnojenie chýbajúcim komponentom. Ak sa nájde hmyz, urobte protiopatrenia.

Po výsadbe sa na listoch sadeníc objavili otvory

Ak sa krátko po výsadbe na listoch sadeníc objavia malé otvory rôznych tvarov, znamená to, že ich zožral listožravý hmyz, húsenice alebo slimáky.

Čo robiť: starostlivo skontrolujte sadenice a pôdu okolo. Ak sa nájde škodca, použite na boj s ním správne nástroje.

Ako vidíte, presádzanie sadeníc do zeme nie je dôvodom na stratu ostražitosti. Najdôležitejšia práca sa práve začína a pred zberom je ešte veľa práce.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!