Väčšina záhradkárov sa rozhodne zasadiť paradajky do zeme okolo 20. mája, keď pominie riziko mrazov, pôda je teplá a prídu vyššie teploty.

Reklamy

Sadenice treba dať do pôdy po príprave na iné podmienky, ako mali doteraz. Mali by sa otužovať tak, že ich každý deň asi týždeň vystavujeme vonkajšiemu počasiu viac a viac. Najprv sa krátko vystavia na miesto chránené pred vetrom a slnkom a potom sa ich vystavenie vonkajším faktorom postupne predlžuje.

Ihneď po zasadení do pôdy je dôležitéa začať sa o sadenice správne starať, aby mohli dobre rásť a vyvíjať sa.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je chrániť rastliny pred negatívnymi poveternostnými vplyvmi , ako sú pálivé slnečné lúče a prípadné chladné noci na začiatku sezóny.

Napriek otužovaniu to môže byť pre rastlinu stále príliš veľký stres. Na ochranu používame agrotextíliu, ktorou môžeme jemne prikryť sadenice, najlepšie je dať ju na podpery na vyvazovanie umiestnené vedľa sadeníc.

Druhým dôležitým aspektom starostlivosti o sadenice je zálievka , ktorá by mala zodpovedať potrebám rastlín. Po prvom zalievaní prestaneme zalievať asi na týždeň, aby sme rastlinu povzbudili k lepšiemu zakoreneniu pri hľadaní vody. Potom zalievajte hojne, ale keď pôda dobre vyschne.

Tretím aspektom je včasné hnojenie rastlín látkami, ktoré stimulujú ich rast a vývoj. Na tento účel môžete použiť špeciálne hnojivá alebo prírodné zložky, ako je močovka, kompost alebo hnoj. Takéto hnojenie používame len do kvitnutia.

Štvrtým aspektom je správna starostlivosť , ktorá zahŕňa mulčovanie, odstraňovanie buriny a kyprenie pôdy. To pomôže udržať vlhkosť pôdy, zdravie rastlín a prevzdušnenie koreňov.

Nakoniec piatym aspektom je tvorba rastlín ligáciou a zovretím. Zabránite tak lámaniu rastlín a umožníte kontrolovať ich rast. To pomôže rastlinám správne rásť a zabezpečí lepšiu kvalitu zberu.

Dodržiavaním týchto odporúčaní vám vyrastú zdravé a silné kríky, ktoré prinesú uspokojivú úrodu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!