Skúsení záhradníci vedia, že dodržiavanie správnej vzdialenosti pri výsadbe sadeníc paradajok do zeme je veľmi dôležité. Vďaka tomu sa budú rastliny dobre vyvíjať a prinášať ovocie.

Reklamy

Sadenice musia mať dostatok priestoru, aby si navzájom netienili a nesúťažili o živiny a vodu. Príliš vysoká hustota výsadby môže tiež brániť správnemu vetraniu, ale podporuje rozvoj hubových chorôb a výskyt škodcov, ktorí sa potom šíria oveľa ľahšie a rýchlejšie.

Aké vzdialenosti by sa mali dodržiavať medzi sadenicami

Vysoké paradajky sa odporúča vysádzať vo vzdialenosti 70-80 cm od seba. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť aspoň 1 meter. S týmto rozstupom môžete nazbierať 10 kg paradajok z každého kríka.

Stredné paradajky môžu byť vysadené vo vzdialenosti 50-60 cm medzi kríkmi a 70-80 cm medzi riadkami. V takomto usporiadaní bude možné vypestovať až 8 kg úrody z jedného kríka.

Nízko rastúce paradajky majú tiež menšie požiadavky na vzdialenosť. Potrebujú 30 cm medzi kríkmi a 50 cm medzi riadkami. Môžete ich zasadiť do šachovnicového vzoru a na 1 meter štvorcový sa zmestí asi 10 kríkov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!