Už ste zasadili paradajky? Sadeničky budú silnejšie a životaschopnejšie, keď im dáte túto posilňujúcu zálievku…

Reklamy

Vo februári je ešte zima, ale aj napriek tomu už môžete postupne vysievať určité druhy zeleniny ako sú napríklad paradajky. Aby sa vám táto užitočná zeleň dobre uchytila, treba jej dať všetko, čo potrebuje.

Skúsení pestovatelia preto nedajú dopustiť na jód, ktorý umožňuje rastlinám vstrebávať živiny a zdravo sa vyvíjať. Avšak to nie je všetko! Jód je aj silné antiseptikum, ktoré sadenice chránia pred hnilobou a plesňou. Preto toho treba hneď využiť.

Doping (nielen) do začiatku

Ďalšou dôležitou surovinou pri pestovaní sadeníc paradajok je aj mlieko. Obsahuje množstvo minerálov a aminokyselín, ktoré podporujú rast a odolnosť rastlinky. Všeobecne sa odporúča použiť na zalievanie čerstvé mlieko (teda bez tepelnej úpravy).

Ale pretože táto verzia nie je bežne dostupná v obchodnej sieti, môžete použiť aj klasické, pasterizované mlieko alebo srvátku.

Spojením účinkov mlieka a jódu získate úžasné hnojivo, ktoré sadeniciam umožní zdravý rast a vývoj.

Druhá fáza hnojenia

Aby zálievka mala zmysel, je potrebné ju načasovať čo najskôr. Teda v čase, keď sadenica rastie a potrebuje načerpať čo najviac živín.

Ako na to: Zmiešajte 4 litre vody, 1 liter mlieka a 15 kvapiek jódu a výslednou zmesou postriekajte všetky zárodky vašich paradajok.

Rovnakú starostlivosť venujte aj urastenejším sadeniciam pri výsadbe do skleníka alebo do zeme. Len prídel jódu znížte len na 10 kvapiek.

Zálievku môžete opakovať po troch dňoch. Uvidíte, ako vám vaša „zeleň“ bude pekne prospievať.

Mliečna zálievka vytvorí na rastlinke aj špeciálny film, ktorý odradí prípadný hmyz a ďalších škodcov. Využite to a v lete sa tešte na poriadnu paradajkovú úrodu!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!