Hoci nám ešte vonku zúri zima, jedno je isté: čoskoro nám už bude jar klopať na dvere a tak si treba premyslieť, ako budeme čoskoro tráviť čas na svojej záhradke. Máme pre vás niekoľko nápadov.

Reklamy

Všetci by sme už radi trávili čas na našich záhradkách po dlhej zimnej pauze. Ľahšie oblečenie, čerstvý vzduch  a čerpanie jarnej energie zo slniečka.

Naše záhradky nám ponúkajú takúto vítanú príležitosť. Po zime je treba dvor urobiť trochu úhľadnejším a útulnejším.

To ale nemusí automaticky znamenať minúť veľa peňazí. Dá sa na to isť aj pomerne striedmo.

Preto sme pre vás zozbierali 50 lacných a jednoduchých nápadov, ktoré sú ideálne pre napätý povianočný rozpočet.

Optimálne využite prírodných zdrojov

Mať na dvore vlastný kompostér je určite veľmi dobrý nápad. Ušetrite nielen náklady na nadmerný odpad, ale aj za drahé a škodlivé hnojivá. Toto je dobré pre peňaženku a prírodu zároveň.

Ak ho zatiaľ nemáte, určite by ste si mali nejaký zaobstarať alebo vyrobiť. Určite si zaobstarajte aj dažďový sud, aby ste mohli zachytávať dažďovú vodu na polievanie.

Uprednostňujte prírodné materiály

Betónové chodníky alebo palisády sú síce mimoriadne odolné ale aj pomerne drahé. Kamene a štrk vám môžu byť cenovo výhodnejšími alternatívami.

Zvážte ich použitie všade tam, kde to je po technickej stránke možné.

Organické materiály ako drevná štiepka a mulč sú relatívne lacné a sú skvelé na úpravu záhonov a v okolí záhradných chodníkov. V každom prípade zabezpečte stabilnú hranicu medzi ním a kôrou.

Jediná nevýhoda: Tieto materiály sa časom rozkladajú, a preto by sa mali z času na čas dopĺňať.

Ležérny prirodzený vzhľad je vždy trendy

Krásna záhrada nemusí nutne vyzerať ako z odborného časopisu. Aj vaša môže byť navrhnutá veľmi prirodzene a nenútene.

Vytvorte si malé záhradné jazierko a spoľahnite sa na rastliny a kvety, ktoré sú robustné a odolné. Odporúčajú sa najmä bylinky a koreniny ako levanduľa, rebríček, rozmarín a tymian. 

Druhy Allium a kontryhel sú ďalšou veľmi úspešnou voľbou pri dizajne záhrady.

Upcyklovanie záhradných nápadov je nenáročné na peňaženku aj na životné prostredie

Áno! V mnohých prípadoch môžu záhradný nábytok a záhradné dekorácie stáť aj veľa peňazí, ale tiež nemusia. Upcycling je čarovné slovo. 

Pretože takmer každý použitý predmet je ideálny na stavbu alebo dizajn nábytku alebo dekoratívnych doplnkov. Rozhliadnite sa v pivnici alebo na blších trhoch vo vašej oblasti. 

Určite nájdete množstvo starých drevených stoličiek, rebríkov, kanvíc a dokonca aj topánok, gumákov či kufrov a tašiek, ktoré ľahko premeníte na originálne stojany na kvety alebo kvetináče.

Ojazdené pneumatiky auta nemusíte hneď likvidovať. Z nich možno vyrobiť hojdačky, kvetináče a vtipné figúrky zvieratiek.

Pri navrhovaní záhrady nezabudnite na staré dobré europalety a debny na víno! Dá sa z neho postaviť skvelý a funkčný záhradný nábytok za krátky čas.

Stačí popustiť uzdu svojej fantázii a inšpirovať sa našou obrazovou galériou s originálnymi, jednoduchými a predovšetkým lacnými záhradnými nápadmi!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com