Kým príroda odpočíva, vy môžete začať dávať svojim snom o vysnívanej záhrade reálnejšiu podobu. Už pri príprave projektu rodinného domu by ste mali zároveň premýšľať, akú podobu má mať zelený priestor, ktorý vás bude obklopovať počas mnohých ďalších rokov.

Reklamy

Či už sa chystáte na založenie zbrusu novej záhrady, alebo len plánujete renováciu tej existujúcej, poctivo zhodnoťte, čo váš pozemok ponúka z hľadiska charakteru terénu, zhodnoťte jeho silné i slabé stránky. Malo by vám byť tiež jasné, ktoré výhľady radšej zaslepíte a ktoré naopak zachováte, alebo dokonca podporíte. Rovnako ako by ste mali vedieť, kde v záhrade fúka, svieti slnko alebo je naopak vlhko a tieň, pretože v každom takomto kúte sa bude dariť iným rastlinám.

Na začiatku je dôležité si ujasniť rozvrhnutie a orientáciu jednotlivých častí záhrady a až potom sa venovať napríklad výberu rastlín, detailom dlažby alebo voľbe záhradného nábytku. Kým napríklad kvalitu zeminy alebo záhradnej kompozície dokážete upraviť či zmeniť, potenciál miesta je pevne daný.

Charakter záhrady bude zrkadliť váš životný štýl, preto si tiež vopred ujasnite, čo od zelenej plochy očakávate, ako ju budú členovia rodiny využívať, ako aj to, koľko času chcete a môžete venovať starostlivosti o ňu. Rešpekt k pozemku a jeho potenciálu a rešpekt k tomu, čo by záhrada mala poskytnúť vám – ako rodine, predstavuje základný kamene, na ktorých budete stavať. Či už pomyselne, či prakticky.

Bazén, jazierko, altánky

Na sny o bezúdržbovej ploche čo najrýchlejšie zabudnite. Správne rozvrhnutý priestor na pozemku ale mnohé uľahčí a zlacní. V ideálnom prípade by ste už pri umiestňovaní nového domu mali mať zároveň jasno, kde bude miesto pre parkovanie aj kam umiestnite drobné stavby, ako je domček pre náradie a záhradná technika. Keď zázemie pre techniku ​​úzko nadväzuje na architektúru a usporiadanie domu, nie je na ne potom už treba myslieť pri kompozícii záhrady.

Obľúbené a vítané sú vodné prvky. Predovšetkým však budovanie prírodného jazierka predstavuje náročný a nákladný stavebný prvok, ktorý by ste mali z hľadiska legislatívy riešiť už v rámci projektovej dokumentácie k domu. Vyžaduje tiež náročné terénne úpravy a prácu s množstvom zeminy, aj preto je vhodné spojiť tieto práce so stavbou domu. Ak sa rozhodnete pre bazén, vyhraďte mu miesto s dostatkom slnečného svitu, kde však nebude svojím zastrešením esteticky narušovať okolia a rušiť váš výhľad z okien. Keď okolo bazéna vysadíme pás z tráv a trvaliek, z diaľky potom bude pôsobiť ako jazierko.

Naproti tomu kúpacie jazierko je premenlivým a veľmi pôvabným prvkom aj v tesnej blízkosti domu počas celého roka. Zrkadlením neba a mrakov sa navyše do záhrady dostane viac svetla. Tvar vodnej nádrže zároveň ovplyvňuje vnímanie celku, menšiu záhradu podlhovasté tvary preťahujú a opticky zväčšujú. Potôčiky a kaskády vám pomôžu premeniť problémový svah v zaujímavý záhradný prvok.

Už v priebehu výstavy domu je vhodné vložiť do krajiny veľkoobjemové podzemnej nádrže, ktoré zadržia dostatok dažďovej vody, bez ktorej sa vaše rastliny nezaobídu. Včas a s predstihom by ste mali pamätať tiež na špeciálne uspôsobené plochy pre parkovanie, ktoré tiež pomôžu udržať dažďovú vodu v pôde. Vybudovaním prírodnej koreňovej čističky zase upravíte sivú vodou z domácností.

Až si ujasníte, kam umiestnite tieto základné prvky, prichádza na rad hľadanie miesta pre drobnejšie stavby, ako sú skleníky, altánky, pergoly či prístrešky. Nezabudnite tiež vytvoriť bezpečný priestor pre umiestnenie hracích prvkov pre deti, ako sú pieskovisko, hojdačka alebo šmykľavka. So zohľadnením všetkých popísaných pravidiel vám môže pomôcť odborník. Pri plánovaní si skúste spísať na papier všetky stavby, ktoré by ste v budúcnosti radi využívali. Ľahšie sa potom rozhodnete, čo je naozaj dôležité a bez čoho sa asi zaobídete alebo s realizáciou vyčkáte. Avšak napríklad elektrickú inštaláciu je rozhodne vhodné vyriešiť už v počiatočnej fáze budovania záhrady, pretože ju budete potrebovať napríklad pre filtrovanie vody v bazéne.

Dôležité tiež je prepojiť prístup ku garáži, bylinkovému záhonu alebo k domčeku s technikou pohodlnými chodníkmi a cestičkami. Materiál, ktorý zvolíte, by mal ladiť s ďalšími prvkami, ako sú múriky, schody alebo dlažba na terase. Nech zvolíte kameň, okruhliaky, pieskovec, žulu, bridlicu, či opuku, vždy sa snažte je v kompozícii opakovať.

Prériové trvalky a ozdobné traviny

Akonáhle máte v týchto základných priestorových parametroch jasno, je na čase začať vytvárať čiastkové zóny a premýšľať v súlade s vašimi aktivitami a životným štýlom, akými rastlinami ich osadíte. Záhrada, to je pre väčšinu z nás komponovaná príroda, ktorej premeny chceme pozorovať počas celého roka. Namiesto klasických vymydlených záhradiek s úhľadnými záhony a starostlivo zastrihnutými živými plotmi práve preto rastie obľuba skôr neformálneho, prírodného vysádzania, ktoré nie je toľko náročné na starostlivosť.

Snažte sa, aby záhrada bola rozmanitá. Celoročne zelené kroviny a dreviny striedajte s kvitnúcimi, nízke prvky s vysokými.

Prvé, čo sa ponúka, je vytvorenie zóny pre pestovanie ovocia a zeleniny, samozrejme podľa vašej záhradkárskej zdatnosti či preferencií rodiny. Veľkolepý návrat oslavujú v posledných rokoch bylinky. Ďalej napríklad oddychová časť ponúkne posedenie a kompozície, ktoré potešia oko. Odpočinkových zákutí s pergolou alebo lavičkou nie je nikdy dosť a stačí ak necháte napríklad len drevenú zástenu porásť popínavými rastlinami, efekt bude dokonalý. Kríky, stromy či treláž vám zároveň pomôžu oddeliť jednotlivé zóny.

Nápadito pôsobí, keď prvok má v záhrade viac funkcií, napríklad múrik drží svah a zároveň slúži ako lavička. Zelená clona v podobe drôtenej konštrukcie s popínavými rastlinami rovnako ako hradba skupinových stromov vám pomôže obmedziť hluk z ulice a zachovať si dostatok súkromia, aby ste sa museli pred všetečnými pohľadmi susedov schovávať za vysokým plotom.

Aby záhrada vyzerala upravene, je vhodné vysádzať rastlinky po skupinách od jedného druhu. V ich susedstve ako solitér vynikne ihličnan, okrasná drevina, napríklad magnólia. Počítajte však s tým, že každý strom bude počas nasledujúcich rokov potrebovať veľa miesta. Do malých záhrad sú preto vhodnejšie dreviny malého a zakrslého vzrastu, ktoré sú šľachtené pre minimálne prírastky.

V prípade rozľahlého vidieckeho pozemku naproti tomu môžete vytvoriť voľný priehľad do okolitej krajiny. V každom prípade priestor oživia rastliny s kvetmi v pestrých žiarivých farbách, ktoré budú v popredí, zatiaľ čo rastliny s kvetmi v jemných odtieňoch modrej alebo bielej usadíte v pozadí, kde priestoru dodajú hĺbku.

Ako je to s trendmi?

Pokiaľ ide o konkrétny záhradný štýl, odborníci radia nepodliehať trendom a využiť rastliny, ktoré rastú v danej oblasti. Potom máte šancu, že budú dobre prosperovať a vyžadovať najmenšiu náročnosť na údržbu. Samozrejme každý človek inklinuje k nejakému štýlu, ak však je pre naše podmienky extrémny, stačí urobiť len nejaké zákutia či záhon, ktorý nebude v nadväznosti na okolité záhradu vyčnievať a nezaťaží náročnosťou starostlivosť o celý pozemok.

Veľa ľudí si obľúbilo kompozície z levanduľou a sukulentných rastlín v štýle stredomorskej Provence, pre iného sú to pravé tvarované zakrpatené javory či borovice v japonskom štýle, imitovať môžete na svojej záhrade treba vresoviskovú krajinu Škótska.

Romantické babičkovské záhony z letničiek a hľuznatých rastlín, ktoré sa museli vyťahovať na zimu zo záhonov, nahrádzajú stále obľúbenejšie prérijové trvalky. Majú navyše autoregulačné schopnosti, drží si svoju mikroklímu. Keď k nim pridáte okrasné trávy a jarné cibuľoviny, je to skvelá mestská alternatíva tradičnej vidieckej záhrady. A tá nie je tak náročná na starostlivosť. Na trhu nájdete testované zmesi cibuľovín, tráv a trvaliek, ktoré sú zostavené priamo pre slovenské podmienky a majú premenlivosť kvitnutia po celý rok.

Pustý pozemok nabáda k tomu, aby ste ho preplnili stavbami a záhony. Lenže najlepšie vždy bude pôsobiť striedma kompozícia, ktorá je zjednotená a umožňuje, aby vynikli jednotlivé skupiny rastlín či solitéry. V každom prípade by mala prevažovať zelená plocha, ktorá bude priestor zcelovať – pokosený trávnik alebo kvetnatá lúka. Zhruba jednu tretinu plochy zvyčajne zaberie „obytná“ zóna. Pri plánovaní je dobré aj toto vziať do úvahy.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com