Niektorí umelci z celého sveta dávajú výrazu „kamenný“ úplne nový význam a svojim sochám dodávajú také emócie, že si ich tvorba získava ľudí na celom svete. 

Reklamy

Tieto sochy z kameňa, mramoru a iných materiálov, ktoré prenášajú silné správy bez jediného slova. Mlčia, ale vo svojich divákoch vyvolávajú tisíc emócií. Prečítajte si 4 krátke príbehy, ktoré sa dotknú vášho srdca a prinútia vás nad nimi premýšľať.

Nello & Patrasche

Batist Vermeulen | by Tist

Hneď pred katedrálou Panny Márie v Antverpách v Belgicku leží pod kamennou prikrývkou mohutná socha chlapca, ktorý spí so svojím psím miláčikom. Na prvý pohľad vyzerá socha ako „roztomilá“, ale príbeh v pozadí je skutočne srdcervúci. Chlapec sa volá Nello a jeho zachránený pes Patrasche, hrdinovia slávneho príbehu z 19. storočia. Nello vo svojom živote čelil mnoho ťažkostiam, keď bojoval s chudobou a hladom, a nakoniec prišiel o život, kedy zamrzol v kostole s najlepším priateľom po svojom boku.

Láska – deti uviaznuté v telách dospelých

© alexandermilov / Instagram

Táto socha, ktorú vytvoril  Alexander Milov, predstavuje 2 dospelých otočených chrbtom, a ich deti túžiacich po sebe. Prvýkrát bola socha predstavená na snímke Burning Man v Nevade. Je úžasné, ako možno toto umelecké dielo interpretovať rôznymi spôsobmi, z ktorých najbežnejšie sú – deti, ktoré držia pohromade oddelených rodičov, milenci dávajú svoje ego na prvé miesto alebo dospelí, ktorí prišli o detstvo. Čo si myslíte vy, o čom je socha?

Socha psa Hachiko

japandeluxetours.com

Pre mnohých, ktorí každý deň prechádzajú cez prechod Shibuya Scramble Crossing v japonskom Tokiu, je neďaleká socha psa iba sochou psa. Pre miestnych obyvateľov je to však oveľa viac. Napriek tomu, že socha vyzerá obyčajne, bola postavená na počesť toho najneobyčajnejšieho psa.

Hačikó sa narodil v novembri 1923 na farme neďaleko japonského mestečka Odate. Šteniatko plemena Akita už po dvoch mesiacoch putovalo do Tokia, kde naň čakal nový majiteľ.

Hachiko si adoptoval univerzitný profesor s názvom Ueno. Hachi každý deň čakal, kým sa jeho pán vráti na stanicu. Takto to pokračovalo roky, kým profesor nezomrel v práci kvôli  mozgovému krvácaniu . Hači, ktorý si nebol vedomý skutočnosti, že sa jeho pán už nevracia, čakal na stanici Ueno každý deň viac ako 9 rokov, kým nezomrel. Jeho popol bol pochovaný vedľa pána.

Ali a Nino (muž a žena)

© anasty44 / Instagram

Táto 8 metrov vysoká oceľová socha od gruzínskej umelkyne Tamary Kvesitadze  je nielen ohromujúcim príkladom mechaniky a dizajnu, ale aj zobrazením večnej lásky medzi národmi. Štruktúra symbolizuje príbeh Aliho a Nina, dvoch milencov z rôznych náboženských prostredí. Každú noc o 19:00 dve postavy začínajú meniť polohy, pohybujú sa k sebe, až kým sa nestretnú v krátkom objatí. Potom prechádzajú a pokračujú v ceste. V noci je ich tanec osvetlený farebnými zvlnenými svetlami. Tie vytvárajú emocionálnu náladu a strhujúci pohľad na prímorskom bulvári v meste Batumi v štáte Georgia.

Socha, ktorá bola pôvodne navrhnutá v roku 2007 s názvom Žena a muž, bola inštalovaná v roku 2010 a následne bola premenovaná na Ali a Nino . Inšpirovala sa románom napísaným v roku 1937 azerbajdžanským autorom s pseudonymom Kurban Said. Rozpráva o tragickom milostnom vzťahu medzi mladým moslimským azerbajdžanským mužom a kresťanskou gruzínskou princeznou počas prvej svetovej vojny. Ich príbeh je príbehom vášnivej lásky rozorvanej kultúrou, náboženstvom a vojnami a bol oslavovaný ako jeden z romantických románov všetkých čias.

Ktorý z týchto príbehov na vás urobil najväčší dojem? Ktoré je vaše najobľúbenejšie sochárske alebo historické miesto, ktoré chcete navštíviť? Dajte nám vedieť v komentároch!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!