Nepotrebuje pôdu, len vrstvu vaty a vodu a takto vyklíči už po dvoch dňoch. Kto zje žeruchu, netrpí nádchou a upchatým nosom. Aspoň to tvrdia nemeckí vedci.

Reklamy

Francúzky zasa tvrdia, že má skvelý vplyv na pleť a rast vlasov, pravdepodobne preto, že obsahuje veľa síry, bez ktorej vlasy nenarastú. Okrem toho obsahuje veľa vitamínu A, ktorý, ako vieme, je nevyhnutný pre krásnu pleť.

Môže byť tiež veľmi užitočný pre ľudí s hypotyreózou, pretože obsahuje jód, vitamín C, vitamíny B a mikro a makro prvky.

Ako pestovať žeruchu.

Ako sme spomínali, nepotrebuje ani pôdu. Všetko, čo potrebujete, je vata alebo geotextília a neustály prístup k vlhkosti. Semená nasypte do nádoby, zalejte vodou a počkajte, kým napučia a pustia lepkavý hlien.

Zvyčajne na to stačí 1 deň. Teraz ich treba rozložiť na vatu a zabezpečiť vlhkosť. Nevedia plávať vo vode, ale ani vyschnúť. Na vyklíčenie potrebujú 2-3 dni.

Necháme ich narásť a nastihame na jedenie.

Žeruchou môžete posypať bežný chlebíček alebo pridať do šalátov, tvarohu a nátierok. Dá sa ním nahradiť iná zelenina, napríklad kôpor posypaný na zemiakoch alebo pažítka na miešaných vajíčkach.

Výhody jedenia žeruchy

Žerucha pochádza z Afriky a Ázie, no do Európy sa dostala už v staroveku. Veľmi si ho vážili Gréci, Egypťania a Rimania. Mladí Peržania boli pred odchodom do vojny kŕmení chlebom s hrubou vrstvou žeruchy a Hippokrates to považoval za expektorans.

Od nepamäti to oceňovali aj v Poľsku. Objavuje sa už v poznámkach Władysława Jagiełła. Predpokladá sa, že tradícia zdobenia veľkonočných stolov žeruchou vznikla už vtedy.

Bol považovaný za preventívny prostriedok proti prechladnutiu, cukrovke, chorobám pečene, ochoreniam žíl, srdca, močového ústrojenstva, skorbutu a anémii.

V 19. storočí sa používal pri posilňujúcich kúrach. 3 polievkové lyžice žeruchy sa zapíjali pohárom mlieka.

Dnes, keď je známe chemické zloženie, sa odporúča ešte viac.

Žerucha vďačí za svoju ostrú, korenistú chuť sulfidovým olejom, zlúčeninám podobným tým, ktoré obsahuje chren a čierna horčica.

Obsahuje malé množstvo bielkovín a cukrov, veľké množstvo vitamínu C, o niečo menšie množstvo A, B, K, E. Okrem toho chlorofyl a cenné zlúčeniny minerálnych solí, ľahko stráviteľné železo, vápnik, síru, jód a horčík.

Ako sme spomínali, Francúzky si cenia žeruchu v starostlivosti o pleť a vlasy. Už len jej pravidelná konzumácia výrazne zlepšuje stav vašej pokožky a vlasov, no na posilnenie a rast vlasov môžete použiť aj pleťové vody zo žeruchy.

Verí sa, že jedením žeruchy sa v zime rýchlo vysporiadate so žltkastou suchou pokožkou, vďaka ktorej bude vyzerať žiarivo.

Kontraindikácie

Nie je ich veľa. Žerucha je bezpečná zelená rastlina, no na niektorých ľudí pôsobí močopudne a nemali by ju jesť.

Navyše ani ľudia, ktorí naň takto nereagujú, by nemali prekročiť množstvo 3 polievkových lyžíc denne, pretože väčšia konzumácia by mohla spôsobiť podráždenie až zápal močového mechúra.

Recept na žeruchovú polievku

4 zemiaky nakrájané na kocky uvaríme v osolenej vode. Keď sú mäkké, pridáme 150g celých vetvičiek žeruchy, pridáme 50g masla, dochutíme smotanou. Môžete rozmixovať na krém, ale nie je to nutné. Navrch bohato posypeme čerstvou žeruchou. Podávame s krutónmi.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!