Chcete, aby vám v záhradke vyrástli krásne červené papriky? Vošky vám môžu túto prácu oveľa viac sťažiť. Keď ale papriky postriekate týmto postrekom, môžete na škodcov v pokoji zabudnúť.

Reklamy

Vošky sú malí, ale veľmi nebezpeční škodcovia, čo sa týka zeleniny a rastlín všeobecne. Najradšej majú však tieto malé potvory papriky. Preto ich budete chcieť udržať čo najďalej.

Vošky sa môžu vyskytovať v ktoromkoľvek ročnom období, pretože existujú tisíce druhov. Fungujú na veľmi jednoduchom princípe. Prichytia sa na listy rastlín a začnú z nich sať šťavu.

Sladkú šťavu potom premenia na látku zvanú medovica, ktorú zo seba nakoniec vylučujú. Tá priláka k vašim paprikám ďalších nevítaných hostí, a to mravcov.

Ako spoznať vošky

Poznať, či sa vám na vašich rastlinkách vyskytli vošky, nie je úplne jednoduchá záležitosť. Sú totiž veľmi malé, a preto ich možno ľahko prehliadnuť.

Majú titerné oválne telo, ktoré má iba 2-10 milimetrov. Môžu mať aj rôzne sfarbenia, aj keď najtypickejšie je asi to červené, ktoré sa dá na rastline lepšie spoznať.

Ale môžu byť aj čierne, hnedé alebo zelené, a tie už sa na paprike spoznávajú zložitejšie.

Je však dôležité napadnutie voškami rozpoznať čo najskôr, pretože rastliny, ktoré sa stanú obeťami týchto škodcov, začnú mať pomaly ochabnuté a zakrpatené listy, a niekedy dokonca môžu aj úplne odumrieť.

Preto je najlepšie papriky, paradajky, a celkovo všetky rastliny vysadené vo vašej záhradke preventívne postriekať týmto postrekom.

Postrek proti voškám

Výroba tohto roztoku je veľmi jednoduchá. Vošky síce nevyhubí, ale vyhladuje ich a naruší ich reprodukčný cyklus. Takže potom budete mať dostatok času na to vziať hadicu a poriadnou dávkou vody ich odplaviť preč.

Budete potrebovať neemový olej, ktorý ale pri nižších teplotách tuhne, takže si z neho urobíte účinný roztok. Neemový olej zmiešajte s jemným mydlom a vlažnou vodou.

Pred aplikáciou na rastliny roztok dôkladne pretrepte. Nepoužívajte ho v popoludňajších hodinách, pretože to je doba, kedy je najsilnejšie slnko. Mohli by ste tak seriózne zničiť vaše papriky a iné rastliny. Preto roztok aplikujte ráno, alebo naopak na večer, kedy už slnko toľko nepraží.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!