Nasypte do záhonov toto KORENIE a zabudnete, čo je to mať ich v ZÁHRADE! Takto som si poradil s MRAVCAMI
Zdieľať článok na socialných sieťach
Sú síce skôr prospešní ako škodcovia, ale málokto by tvrdil, že ich na záhrade víta s otvorenou náručou. Ale ako sa ich zbaviť?
Máte na záhrade mravce?
Mravce sú všadeprítomné a hoci môžu byť tiež veľmi nepríjemní, v zásade nepáchajú také veľké škody ako iný hmyz na záhrade. Môžeme ich ale rozhodne viniť zo šírenia a ochrany vošiek či vlnatiek, s ktorými žijú v symbióze.
Ako na mravce?
Pamätáte si ešte, ako Ferdo mravec dojil vošky? Niektoré rozprávky skutočne vošli do povedomia ako malá encyklopédia hmyzu a rozhodne sa nemusíte obávať z nich čerpať aj v dospelosti.
Veľmi dôležité je ale vziať na vedomie, že mravce sú predovšetkým pre ekosystém dôležití a väčšina ich činnosti je ľuďom skrytá vďaka faktu, že sú väčšinou ich mraveniská pod úrovňou a drobné mravce sú v poraste zle rozoznateľné.
Je celkom zbytočné snažiť sa ich zlikvidovať úplne. Pokiaľ je to pre vás dôležité, tak ich z oblastí vášho záujmu len vytlačte.
Ako vyhnať mravce zo záhrady?
Mravcom vadí množstvo korenia aj byliniek. Soľ, čierne korenie, kajenské korenie, mäta, ale aj ďalšie ako rozmarín, škorica, cesnak, klinčeky alebo bobkový list.
Pokiaľ sa snažíte mravcom zabrániť v preniknutí do domu, môžete posypať prah či parapet tenkou vrstvou korenia alebo soli, vyrobiť si z korenia jednoduchý postrek alebo pridávať korenie, soľ či ocot do umývacieho prostriedku, ktorý používate pri čistení vchodových dverí, okien a podláh.
Podobne je možné chrániť aj kvetináče, aj keď často stačí, keď sú rastliny pravidelne zalievané a na dne misky je stále troška vody.
Aj to je bariéra, ktorá mravce dostatočne odradí, aj keď nie je úplne neprekonateľná. Do zeminy môžete tiež primiešať kávovú usadeninu, ktorá obohatí pôdu a mravcom nevonia.
Sypané aromatické korenie a bylinky je možné použiť aj na záhony, ale je to veľmi neekonomické riešenie, ktoré by bolo snáď ešte použiteľné v niekoľkých vyvýšených záhonoch.
Predovšetkým pikantné korenie ako čierne korenie či pálivá paprika sa proti mravcom osvedčili a skutočne im veľmi vadí.
Ideálne nimi sypte aj cestičky, kadiaľ mravce chodia. Tiež vo vyvýšených záhonoch je použiteľná kávová usadenina.
Avšak na ochranu väčších záhonov sa lepšie hodí výsadba rastlín, ktoré mravcom páchnu. Medzi také bežné kvety patrí mäta, levanduľa, rozmarín, bazalka, sirôtky a aksamitníky, ale aj chryzantémy.
Mnohé z týchto rastlín navyše prekážajú nielen mravcom, ale aj ďalšiemu hmyzu, ktorý zeleni škodí, takže môže ísť aj o čiastočnú obranu proti voškám, roztočcom a ďalším.
Je to síce práca nekonečná, ale vytlačiť mravce inam sa vám môže podariť aj vďaka rôznym repelentom. Aj tento hmyz je totiž citlivý na pachy. Nie je to až také prekvapivé, keď si uvedomíme, že vnímanie chemického zloženia okolia je jedným z najsilnejších zmyslov, ktoré mravce majú. Tie správne repelenty preto môžu urobiť viac služby, než by sme im bežne pripisovali.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!