Užívate si chladné dni okrem zimných radovánok tiež radi doma v blízkosti krbových kachlí? Tak to by ste mali poznať praktickú fintu na čistenie ich dverného skla.

Reklamy

Praskajúce drevo v krbe je dokonalým doplnkom, ktorý vytvára v interiéri nielen pohodovú a romantickú atmosféru, ale v chladných dňoch aj príjemne zahreje.

Horiace drevo sa aj skvele pozoruje, avšak len vtedy, ak nemáte zafajčené krbové sklo. A ako sa efektívne pustiť do čistenia, aby ste sa pri tom veľmi nenadreli?

Odstráňte príčiny

Ak sa vám sklenené dvierka pri krbe zanášajú viac ako je to bežné, môže to byť hneď z niekoľkých dôvodov. Možno používate nekvalitné a vlhké drevo, čo spôsobuje zlé horenie a nadmerné dymenie.

Príčinou býva často aj zle navrhnutý krb, nekvalitná krbová vložka alebo nedostatočný ťah komína.

Čistenie krbového skla

Pokiaľ sa chcete pustiť do čistenia sklenených dvierok, vždy by mal byť krb studený. Vyvarujete sa tak možnému zraneniu a popáleninám. Navyše by mohlo prasknúť aj samotné sklo.

Z vychladnutej krbovej vložky odstráňte popol a odoberte ho aj z popolníka. Ak máte sklo vyklápacie, dajte pod neho staré noviny alebo handru, aby ste si neušpinili zbytočne podlahu.

Noviny a popol

Vyskúšajte osvedčenú metódu, v ktorej využijete popol z krbu. Stačí ho nabrať na kúsok starých novín a potom sklo zvnútra ľahko vyčistiť.

Budete prekvapení, ako špina púšťa bez väčšej námahy a funguje oproti mnohým kúpeným a predraženým čistiacim prostriedkom stopercentne.

Čistite sklo pravidelne a nikdy nečakajte, kým cez neho nebude skoro vidieť. Uľahčíte si prácu a nepripravíte sa o jeden z najkrajších výhľadov.

Ocot a voda

Na čistenie môžete využiť o osvedčenú metódu s roztokom octu s vodou, ktoré zmiešate v pomere 1:1. Pomocou rozprašovača ho aplikujte na sklo a nechajte pár minút pôsobiť.

Následne utrite celú plochu handričkou alebo novinami. Ocot je dokonalý prírodný dezinfekčný a odmasťovací prostriedok, ktorý vám prácu zaručene tiež uľahčí.

Pasta z jedlej sódy

Špinu možno tiež jednoducho odstrániť pomocou pasty z jedlej sódy a trochy vody. Postup je obdobný, pastu naneste, nechajte pôsobiť, utrite mäkkou handričkou a vyleštite do sucha. Sóda bikarbóna je jemný abrazívny prostriedok, ktorý pomáha odstrániť odolné škvrny.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!