Páči sa vám kus poctivého dreva zakomponovaného do interiéru a hľadáte najjednoduchší spôsob, ako získať pekný drevený klát? Vyberte sa na pílu a dohodnite sa na odkúpení kusu guľatiny.

Reklamy

Je to najlepšia cesta, ako poriadny klát získať. V lese rozhodne stromy nestínajte a na svojom pozemku tiež nie. Prečo? Klátik by mohol obsahovať drevokazné huby alebo chrobáky a ako taký by sa do bytu nehodil.

Ako si vybrať ten správny?

Najlepší klát býva z listnatého stromu s tvrdým, ale pružným drevom, ktorý nebude náchylný k praskaniu. Buk je síce tvrdý, ale časom ho bude zdobiť alebo možno skôr hyzdiť nejaká tá prasklina. Lepší variant je tvrdý dub, ale najlepšie drevo, tvrdé i pružné zároveň, poskytuje jaseň.

Ako ošetriť prírodné drevo?

Prírodné drevo je krásne, ale kým ho dáte do bytu, potrebuje starostlivosť. Najprv z polena odstráňte kôru, potom celý povrch zabrúste brúsnym papierom alebo jemnú brúskou, a nakoniec pridajte povrchovú úpravu.

Pri ošetrení dreva môžete voliť medzi lakom, olejom alebo voskom na drevo. Bezfarebný lak, aj keď matný, síce nebude na dreve viditeľný hneď na prvý pohľad, ale poznať bude. Oveľa lepšie budú oleje a vosky, ktoré zachovávajú prírodné vlastnosti dreva a sú príjemnejšie na dotyk. Drevo ošetrené voskom či olejom je vyživené, chránené a môže navyše dýchať a vypúšťať do vzduchu vonné silice, čo je vlastnosť, ktorú milovníci prírodného dreva určite ocenia.

Ak sa vám video páči, prihláste sa odber kanála YouTube a sledujte najnovšie videá, ktoré pre vás pripravujeme.

Ako doma využiť poriadny kus dreva?

Ošetrený klát využite trebárs ako nočný stolík a môžete ho ešte vylepšiť zárezom na knihy a časopisy alebo vyrezaným otvorom, ktorý bude slúžiť ako úložný priestor.

Zapáčila sa vám práca s drevom? Vytvorte si aj podobné kresielko, pokiaľ teda netrváte na pohodlie mäkkých vankúšov.

Ak sa vám nepodarí získať rovno veľký kus dreva, môžete skladať aj niekoľko kusov guľatiny na seba.

Využite aj menšie kusy guľatiny

Nezohnali ste veľký drevený klát, ale surového dreva v byte sa vzdať nechcete? Vyrobte si stolík, na ktorý budete potrebovať len silnejší plát.

A na závesnú policu na kvetiny vám bude stačiť ešte o niečo menej dreveného materiálu.

Inšpirácia pre vás

Zapáčila sa vám práca z drevom? Nechajte sa inšpirovať a pustite sa do toho!

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!