Sú na našich parapetoch už roky a tešia nás svojimi kvetmi, keď iné rastliny odpočívajú. Nie každý vie, že tieto rastliny sa veľmi ľahko množia.

Reklamy

Pestovanie šlumbergerov

Existuje veľa odrôd šlumbergerov. Nazývame ich vianočné kaktusy, pretože kvitnú počas niektorých sviatkov. Máme tu teda ďakovný, vianočný či veľkonočný kaktus. Vianočný kaktus sa môže nazývať aj decembrový kaktus.

Tieto rastliny sú si navzájom veľmi podobné. Preto sa väčšina znakov súvisiacich s ich pestovaním a rozmnožovaním vzťahuje aj na ostatné.

Rozmnožovanie vianočného kaktusu a iných šlumbergerov

Najjednoduchším spôsobom rozmnožovania týchto rastlín je odrezať 3-4 výhonky na odrezky dezinfikovanými nožnicami. Potom ponorte miesto rezu do zakoreňovacieho prípravku a odrezky zapichnite do črepníka so zeminou.

Je veľmi dôležité starať sa o rastliny po ich umiestnení do kvetináča. Kaktusové výhonky nemožno zaplaviť ani vysušiť. Obe situácie rýchlo zničia naše úsilie.

Aby sa korene dobre rozvíjali, musia mať neustály prístup k vlhkosti.

Ako rozmnožiť vianočné kaktusy

Odrezky stačí zabaliť do toaletného papiera a do mesiaca pustia korene! Veľmi jednoduchý, účinný, osvedčený spôsob zakorenenia aj rozkvitnutého kaktusu. Sadenice už nebudú hniť!

V prípade šhlumbergerov je možné zakoreniť výhonky s kvetmi aj bez nich. Je kľúčové poskytnúť im vhodné podmienky na zvýšenie šancí na efektívne zakorenenie a vývoj nových rastlín.

Vezmite odrezky zo zdravých, silných kaktusových výhonkov. Každý z nich zabaľte do kúska toaletného papiera.

Umiestnite odrezky zabalené do toaletného papiera a položte na handričku. Postriekajte vodou z rozprašovača a nechajte zakoreniť. Zabalené odrezky pravidelne navlhčite. Umiestnite ich doma na miesto, kde je teplota 20-25 stupňov.

Účinok bude spoľahlivý! Sadenice rýchlo vytvoria prvé korienky.

Keď sa objavia korene, zasaďte ich do zeme v kvetináči.

To ich stimuluje k ešte intenzívnejšiemu budovaniu koreňov!

Určite uspejete!

Takto si namnožíte všetky druhy šlumbergerov.

Zdroj: YOUTUBE.COM/@GARDENING1, Ilustračná fotka: freepik.com

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!