Máte doma Antúriu? Rozmnožte si rastlinu pomocou jednoduchého triku. Množenie pomocou kolieska banánu vyzerá ako jednoduchý nápad s fantastickými výsledkami.

Reklamy

Množenie Antúrii v kúsku banánu

O banánoch v súvislosti s pestovaním určite nepočujete prvýkrát. Sú totiž vynikajúcim zdrojom draslíka. Ten je dôležitý pre ľudský organizmus, ale účinný aj pre rastliny.

Veľké množstvo kompaktnej dužiny banánu je tiež zdrojom dostatku vlahy. Keď sa potom niekto nad fantastickou kombináciou týchto vlastností zamyslel, neostávalo, než len nápad vyskúšať – zapichnúť odrezok rastliny do banánu a počkať, čo sa stane.

Antúria je dobre známa predovšetkým ako rezaný kvet, ktorý vo váze dlho vydrží, ale iste ju môžete pestovať doma aj ako izbovku. Jej majestátne tvrdé lesklé červené kvety so žltou paličkou uprostred sú nezameniteľné. Kto by nechcel takú krásnu rastlinu mať doma?

Ako si namnožiť Antúriu

Odstrihneme si kvety na množenie tesne pod kvetom. Pokiaľ sa nám to nepodarí na prvý krát, môžeme si ešte rez skrátiť a začistiť nožíkom.

Vezmeme si strúčik cesnaku, rozkrojíme ho a rezanou stranou cesnaku dezinfikujeme rez na kvete.

Vložte do pripraveného kvetináča so substrátom kolieska banánu. Počet závisí podľa odrezaných kvetov, ktoré chceme namnožiť.

Napichajte kvety do banánových koliesok a pokropte vodou. Asi po mesiaci sú korienky vhodné na presádzanie.

Teraz už viete, ako si ju môžete skúsiť rozmnožiť. Treba dodať, že by ste mali byť pri práci opatrní a zbytočne nesiahať na rez. Ohrozili by ste zakorenenie rastliny, ale tiež by vám mohla šťava vytekajúca z rezu nepríjemne podráždiť kožu.

Kvetináč s banánom a zapichnutým odrezkom je nutné v teplých mesiacoch, či umiestnené nad radiátorom, mierne zavlažovať, ideálne napríklad rozprašovačom.

Ako pestovať potulky

Sadeničku Antúrie pestujte v substráte pre izbové rastliny. Vyžaduje rozptýlené svetlo, vzdušnú vlhkosť aj pravidelnú závlahu. Sú to teplomilné izbovky, ktorým vyhovuje 20 až 25 ° C aj občasné prihnojovanie.

Množiť ju môžete nielen popísaným fígľom, ale aj rozdelením trsu.

Antúria rozhodne nie je jedináčik. V kvetinárstvach môžete naraziť na rad zaujímavých variantov, pretože vo svete je známych až 800 druhov.

Ich krása nespočíva iba v exotických nápadných červených kvetoch. Môžu kvitnúť aj ružovo alebo bielo. Zdobia ich krásne pevné zelené listy, ktoré môžu byť rôzne mramorované alebo so svetlým žilkovaním.

Na Havaji a v latinskoamerickej kultúre bývajú Antúrie spájané s hojnosťou, bohatstvom, šťastím či úspechom. Japonci ich spájajú s láskou či odvahou. Preto sa objavuje v ich kvetinových dekoratívnych motívoch a v umení.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!