Záhradkár mi poradil skvelú fintu, ako donútiť starú ríbezľu opäť bohato a chutne rodiť. Budete prekvapený!

Publikované: 25 marca 2024Prečítané: 10192Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Staré odrody ríbezlí často prekvapia svojou vitalitou. Také kríky či stromčeky budete musieť skôr či neskôr nahradiť novými, ale tiež sa môžete pokúsiť o ich záchranu.

Prichádza na rad omladzovací rez, ale tiež rozmnoženie kvalitnej rastliny pre prípad, že by ta pôvodná úplne zanikla.

Máte staré ale skvelé ríbezle?

Jar je dobou, na ktorú všetci pestovatelia a záhradkári čakali a konečne sa dočkali. Nielen ta astronomická, ale naozajstná jar, kedy sa záhrada prebúdza a začína veselo bujnieť, je tu.

Ak ste ešte ríbezle neprerezali, urobte to čo najskôr.

Jar je dobou rezu mnohých stromov aj kríkov. Týmto zákrokom sa nielen postaráte o obmenu výhonov, ktoré sa po tretinách obnovujú, ale aj o zdravie rastliny, jej prevzdušnenie aj presvetlenie koruny.

Jarným rezom sa staráme o rastlinu, a preto rozhodne nejde len o tvarovanie, ako pri živom plote alebo niektorých okrasných kríkoch. Je to aj zásah, ktorým môžete pôsobiť preventívne proti niektorým chorobám.

Ak máte v záhrade viac kríkov ríbezlí, ktoré sú rôzne staré, môžete u nich dobre vysledovať, ako si rastliny iného veku vedú a v akom sú zdravotnom stave.

Často sa tiež môžete stretnúť s tým, že tie najstaršie kríky, ktoré ani netušíte kedy a kto pred vami zasadil, ešte stále plodia, sú chutné a rozhodne sa ich nechcete zbavovať.

Ako strihať ríbezle?

Ríbezle sa najčastejšie pestujú v dvoch tvaroch –  ker alebo stromček / stromček potrebuje oporu /. Ak ste na jeseň vysadili nové výpestky a zvolili ste tvar kra,v predjarí urobte povýsadbový rez tak, že jednoročné výhonky zrežete na 2 až 3 púčiky.

V prvom roku na kre ponechajte 5 až 6 hrubších výhonkov, ktoré sa nebudú navzájom krížiť.

Koncom tretieho roka od vysadenia by mali mať dobre tvarované ríbezľové kry 5 až 6 jednoročných, 5 až 6 dvojročných a 3 až 5 trojročných konárov.

Vo všeobecnosti by malo byť na kre 14 až 16 rôzne starých konárov, pričom pri ríbezliach červených a bielych by najstaršie nemali mať viac ako štyri a pri čiernych viac ako tri roky.

Ak ste na jeseň vysadili ríbezľové stromčeky,skoro na jar nechajte 3 až 4 výhonky, ktoré skráťte na 2 až 3 púčiky tak, aby posledný smeroval von z korunky. V ďalších rokoch ponechajte 6 až 7 konárov.

Staršie ríbezle, ktoré neboli dlho udržiavané!

Mnohí majitelia záhrad si však netrúfajú odstrániť staré výhony z kríkov rezom. Počas viacerých rokov sa tak v kríku zhromaždí veľké množstvo základných výhonov.

Preto majú ich bočné výhonky malé, nerovnomerne dozrievajúce a slabo aromatické plody. Kríky ríbezlí sa dajú zmladiť zrezaním celého kríka celkom nad zemou a vypestovaním nových výhonkov.

Prestarnutý krík čiernej ríbezle by sme nemali zmladiť radikálne v jednom roku, ale rez rozdeliť na dva-tri roky po sebe.

Ako získať potomkov obľúbeného kríka?

U nových odrôd ríbezlí, ktorých sadenice si môžete kúpiť, sa predpokladá, že budú plodiť desať možno dvanásť rokov. Ak máte naozaj starý, ale zdravý ker, môžete sa pokúsiť o jeho zmladenie, prípadne hrieženie pre zachovanie konkrétnej odrody.

Bola by predsa škoda nepokúsiť sa o záchranu obľúbeného kríka.

Než sa pokúsite o zmladenie, môžete vyskúšať zachovanie kríka odobratím odrezkov čí hriežením. Problémom u starých rastín je to, že sa zle obrážajú, čo znemožňuje odobratie aspoň 20 cm dlhého odrezku.

Ponúka sa preto hrieženie, ktoré je možné vykonávať za určitých okolností aj u stromčekových ríbezlí.

Čo je to hrieženie?

Hrieženie je spôsob vegetatívneho rozmnožovania rastliny, pri ktorom vzniká nový jedinec, hrieženec. Hrieženie spočíva vo vložení drevnatého výhonku do pôdy, kde v mieste styku so zeminou dôjde k prebudeniu spiaceho púčika, z ktorého vyrastú korene novej rastliny.

Je jedným z najstarších spôsobov rozmnožovania. Jeho výhodou je pomerná spoľahlivosť, jednoduchosť, nepoškodenie materskej rastliny a plné zachovanie jej vlastností aj pri novej rastline.

Medzi nevýhody patrí pomalosť pri získavaní väčšieho počtu nových jedincov a preto sa vo veľkovýrobe používa iba ojedinele.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!