Hosty sú jedni z najobľúbenejších trvaliek do tieňa. Ľahko sa pestujú, prežívajú takmer v každom podnebí a sú k dispozícii v množstve farieb a tvarov listov.

Reklamy

V posledných desaťročiach sa podarilo vyšľachtiť množstvo odrôd líšiacich sa tvarom listov, farbou, štruktúrou listov a nárokmi na svetlo. Výrazne sa zlepšila aj ich odolnosť voči škodcom a dekoratívnosť ich kvetov. „Štandardné“ stanovište pre hosty je tieň až polotieň. Zimu prečkávajú bez problémov.

Hosta je trvalka s rozložitou ružicou listov a ide o extrémne dlho žijúce trvalky, ktoré dobre rastú aj v substráte v ktorom je silný konkurenčný tlak koreňov iných rastlín (napr. pod stromami). Spravidla potrebujú minimálne 3-4 roky na to, aby dosiahli veľkosť, farbu a tvar typický pre ten ktorý kultivar.

Nároky na starostlivosť nie sú takmer žiadne

Na rozdiel od niektorých iných rastlín vo vašej záhrade, ich pestovanie si nevyžaduje žiadne špeciálne substráty či manipuláciu. Kultivary so svetlejšími listami (najmä tie so žltými) znášajú spravidla viac slnka, kultivary s modrými listami vyžadujú väčší tieň.

„Štandardné“ stanovište pre hosty je polotieň. Zimu prečkávajú bez problémov, len v najvyšších polohách je potrebné ich chrániť  v zimnom období napr. čečinou.

Inšpirácia pre vás

Pristane im to takmer všade, v záhonoch, kvetináčoch, pod stromom či vedľa jazierka. A práve pre to vám prinášame množstvo skvelých nápadov, ako a kde ich zasadiť, aby vynikli.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com