Tajomstvo výsadby cesnaku na zimu – toto urobte, aby vám hlávky narástli veľké a zdravé!

Published On: 26 septembra 2023Views: 216722,3 min readTags: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Už je skoro čas zasadiť cesnak na zimu. Cesnak sa zvyčajne vysádza v predposlednom októbrovom týždni v závislosti od regiónu a zberá sa nasledujúci júl. Dôležitá je však aj príprava.

Príprava na pestovanie cesnaku

Príprava pôdy je dôležitou a často zanedbávanou podmienkou úspešného pestovania cesnaku. Hoci sa cesnak vyvinul v chudobných pôdach (najpravdepodobnejšie v púštnych oblastiach Sibíri), aplikácia organickej hmoty do pôdy pred výsadbou výrazne zlepšuje veľkosť a kvalitu cibúľ.

Koniec leta je najlepší čas na pridanie kompostu alebo odležaného fermentovaného hnoja do pôdy, kde chcete pestovať zimný cesnak. Vďaka tejto úprave bude pôda kyprejšia a priepustnejšia, presne to cesnak potrebuje.

Aby burina medzi hnojením a výsadbou neprerástla, prikryte záhon netkanou textíliou alebo hrubou vrstvou mulča. Na začiatku jari môžete pridať ešte trochu dusíka vo forme kompostu alebo vyzretého hnoja, prípadne žihľavovej kaše či iného dusíkatého hnojiva.

Potom zastavíme hnojenie dusíkom, pretože príliš veľa dusíka môže spôsobiť predčasné žltnutie listov.

Výsadba zimného cesnaku

Keď ste pripravení na výsadbu, pred začatím rozdeľte cibuľky cesnaku na strúčiky. Používajte zdravé a silné strúčiky cesnaku. Vyhnite sa tým, ktoré sú malé, mäkké alebo majú známky plesne.

Pripravte hriadku do hĺbky 3-5 cm. Vyberte strúčik cesnaku a položte ho „koreňom“ (sploštenou stranou strúčika) smerom nadol a „bodom rastu“ (špicatou časťou) smerom nahor. Medzi strúčikmi nechajte medzery asi 10-15 cm.

Po zasadení strúčiky zasypte zeminou a jemne utlačte. Pôdu prikryte vrstvou mulča (slama, lístie, štiepka, piliny).

Po vysadení je dobré cesnak zaliať. Nezabúdajte, že cesnak nemá rád mokrú pôdu, preto nezalievajte nadmerne.

Na jar môže byť potrebné odstrániť vrstvu mulča, ak sa stane príliš tvrdým a bráni rastu rastlín. Najčastejšie sa však mulč v zime rozloží natoľko, že cesnak prerazí.

Odrezanie listov cesnaku, keď sa objavia, umožňuje rastline venovať viac energie produkcii väčších cibúľ.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach