Kliešte pomaličky ožívajú a hľadajú si nové obete, vďaka ktorým môžu ľahko prežiť. Útočia nielen na nás, ale aj na našich domácich miláčikov a ich uhryznutie môže mať vážne následky.

Reklamy

Oplatí sa vedieť, ako sa im vyhnúť, ale aj zistiť, čo kliešte do našej záhrady priťahuje. Len málo ľudí vie, aké rastliny priťahujú kliešte.

Teplejšie mesiace nás budú nabádať tráviť čas vonku a užívať si slnečné lúče a bujnú zeleň. V dôsledku toho môže veľa ľudí stratiť ostražitosť.

Už roky prebiehajú informačné kampane upozorňujúce na boreliózu a kliešťovú encefalitídu, čo neznamená, že si musíme dávať pozor nie len v lese, ale rovnako často aj vo vlastnej záhrade. Čo priťahuje kliešte?

Aké rastliny priťahujú kliešte?

Málokto si uvedomuje, že existujú rastliny, ktoré kliešte pozývajú do našej záhrady. Sadíme a pestujeme ich v blaženej nevedomosti.

V skutočnosti sa vystavujeme riziku, ktoré môže mať katastrofálne následky. Na jar a v lete sa mnohí z nás chcú chrániť pred uštipnutím kliešťom a používame rôzne spreje či prírodnejšie repelenty.

Naša snaha nebude účinná, ak sa najskôr nezbavíme kliešťových „lákačov“ zo záhrady.

Najlepší čas na likvidáciu týchto druhov je skorá jar, keď sú rastliny po zime ešte v kľude a nestihli bujne rásť. Kliešte najviac lákajú paprade a o tieto parazity na ich rozťahaných listoch počas sezóny nie je núdza.

Ak sú vysadené blízko vchodu do domu, terasy či altánku, môžeme mať s prilákaním kliešťov dosť veľký problém.

Stojí za to pripomenúť, že paprade nevyčerpávajú tento zoznam rastlín, pretože kliešte milujú aj kríky, pôdopokryvné rastliny, vysoké trávy a dokonca aj stromy.

Čo priťahuje kliešte?

Kliešte sa radi sťahujú do tienistých a vlhkých miest v našich záhradách a čím viac rastlín tam je, tým je pravdepodobnejšie, že tieto parazity navštívia.

Z tohto dôvodu by ste mali nezabúdať na pravidelné kosenie trávnikov a lúk . Podľa výskumov kliešte priťahuje aj sladká aróma, ktorú milujú a nemusí to byť parfum.

Veľmi často stačí vôňa aviváže alebo bielizne, aby sa kliešte usadili v našej záhrade. Kliešte lákajú aj našich domácich miláčikov, ktorí sa bezstarostne hrajú v tráve a potom trávia čas s nami.

Tieto parazity sa ľahko dostanú z ich srsti na našu pokožku a môžu dokonca ublížiť našim najmenším. Na kliešte silno pôsobí teplo nás, aj našich zvierat, ale aj vydychovaný oxid uhličitý.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!